Cannondale Bad Boy 2 Bike
Offering the ultimate urban ride, the Cannondale Bad Boy 2 bike combines elegantly aggressive style with forward-thinking features to deliver traffic-slaying performance.
Key Details
- Cleanly integrated LED lights in the Lefty LightPipe fork and seatpost help ensure that you'll always stand out in low-light conditions; lights are USB-rechargeable
- With its stiff Lefty LightPipe fork, grippy tires and agile point-and-shoot handling, this bike thrives in town, on leisurely rides and on crowded streets
- Big-volume tires on 650b wheels are fast rolling and nimble handling, with excellent cornering grip and pothole-erasing comfort
- Integrated top tube bumpers protect your frame when leaning and locking—think of it as your urban armor
- NOTE: Specs and images are subject to change based on component availability
Imported.
- 1 year of free adjustments (see more below)
- In-store bike assembly
- Pickup in store or curbside
- Bike experts available at 170+ bike shops
- 20% off shop services
- Free tubes with purchase of flat tire repair (Co-op Cycles brand tubes only; tube must be installed at time of purchase)
New bikes go through a normal break-in period, after which they should be readjusted. All bicycles sold at REI include free adjustments for one year after purchase date—as many times as you need. Included: derailleur and brake adjustments, lateral wheel truing, hub and headset bearing adjustments, tire inflation and chain lubrication. Not included: replacement or installation of new components or accessories, any other services. Call your local REI Co-op Bike Shop for more information.
| Best Use | Urban Cycling |
|---|---|
| Frame | SmartForm C2 Alloy with integrated Urban Armor bumpers, BSA threaded BB,1-1/8" headtube |
| Step-Through | No |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Lefty LightPipe rigid with integrated USB-rechargeable SuperNova LED lightstrip and 1-1/8 in. steerer |
| Crankset | Prowheel 48 - 32 |
| Bottom Bracket | Cartridge, square taper |
| Shifters | microSHIFT, 9-speed |
| Front Derailleur | microSHIFT dual pull compact, steel cage, steel band clamp |
| Rear Derailleur | microSHIFT M36L |
| Rear Cogs | Sunrace, 11-32, 9-speed |
| Number of Gears | 18 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Tektro M390 hydraulic disc,160/160mm rotors |
| Brake Levers | Tektro hydraulic disc |
| Rims | Cannondale, double wall, 32h |
| Front Hub | Lefty 50 front |
| Rear Hub | Sealed Alloy Disc, QR |
| Wheel Size | 650b |
| Tires | WTB Byway, 650b x 40mm |
| Tire Width | 40 millimeters |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Cannondale Riser, 6061 Alloy, 18mm rise, 8° back, 4° up, 680mm |
| Stem | 6061 alloy, 31.8, 60mm |
| Seat Post | LightSkin with integrated USB-rechargeable rear LED light; 31.6 |
| Saddle | Fabric Scoop Radius Sport, steel rails |
| Pedals | Cannondale Urban Pedal |
| Headset | Tange Semi-Integrated |
| Chain | KMC Z9, 9-speed |
| Weight | 25 lbs. 4.8 oz. |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
Need help choosing gear?
Write a Review
Adding a review will require a valid email for verification
THE BITTIES LOVE MY BIKE
I've been looking for this bike for 3 years and I love having it!!!
Beauty to ride, beauty to look at
Extremely happy with my new City Bike. Flat black finish, built-in lights and left only fork make it unique. That along with a quiet ride and great shifting help make this bike stand out in a crowd

