How to Choose a Gravel Bike

Made for off-pavement adventure, the Salsa Tributary Carbon GRX 820 electric bike delivers stability and comfort on rugged gravel routes—with space to accommodate your bikepacking setup.




Imported.
| Best Use | Gravel Cycling |
|---|---|
| E-Bike Classification | Class 3: pedal assist up to 28 mph |
| Motor | Bosch Performance Line Speed |
| Motor Type | Mid-Drive |
| Motor Torque (Nm) | 85 Newton meters |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Wh) | 625 watt hours |
| Battery Removable | No |
| Charge Time (hrs) | 5.4 hours |
| Pedal Assist Range | 25-100 miles |
| Mountain Bike Style | Cross-country |
| Frame | Tributary carbon |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Tributary carbon |
| Crankset | FSA CK-762 |
| Bottom Bracket | Integrated with Bosch motor |
| Shifters | Shimano GRX RX820 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX822 |
| Rear Cogs | Shimano Deore M6100, 10-51T, 12-speed |
| Number of Gears | 12 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano GRX RX820 |
| Brake Levers | Shimano GRX RX820 |
| Rims | WTB ST i27 |
| Front Hub | Shimano TC500 15 x 110 mm |
| Rear Hub | Shimano TC500 12 x 148 mm |
| Wheel Size | 29 inches |
| Tires | Teravail Ehline |
| Tire Width | 2.3 inches |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Salsa Cowchipper |
| Stem | Salsa Guide Trail |
| Seat Post | TranzX dropper post, 100 mm travel |
| Dropper Post | Yes |
| Saddle | WTB SL8 |
| Pedals | Not included |
| Headset | Acros |
| Chain | Shimano Deore M6100 |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| XS | S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 5'1" - 5'4" | 5'4" - 5'7" | 5'7" - 5'10" | 5'10" - 6'1" | 6'1" - 6'4" |
| Reach | 374 | 399 | 418 | 438 | 458 |
| Stack | 602 | 602 | 625 | 643 | 662 |
| Effective Top Tube | 535 | 560 | 585 | 610 | 635 |
| Seat Tube Center-Top | 380 | 405 | 460 | 500 | 520 |
| Standover Height | 725 | 730 | 775 | 809 | 827 |
| Head Tube Length | 100 | 100 | 125 | 145 | 165 |
| Head Tube Angle (degrees) | 67 | 67 | 67 | 67 | 67 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 |
| Bottom Bracket Height | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 |
| Wheelbase | 1094 | 1119 | 1148 | 1176 | 1204 |
| Chainstay | 445 | 445 | 445 | 445 | 445 |
| Fork Offset | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification