How to Choose Mountain Bikes

This product is not available.
Made for rocky, steep, rutted-out descents while still offering pedaling efficiency on the uphills, the Salsa Cassidy SLX mountain bike will help you keep things composed when the terrain gets rowdy.
Shop similar products

Imported.
| Best Use | Mountain Biking |
|---|---|
| Frame | Cassidy Alloy V1 |
| Mountain Bike Style | All-mountain |
| Bike Suspension | Full Suspension |
| Fork | RockShox ZEB R, 180 mm, 44 mm offset |
| Fork Travel | 180 millimeters |
| Rear Shock | RockShox Super Deluxe Select+ |
| Crankset | Shimano Deore M6130, 30T |
| Bottom Bracket | 73 mm BSA, threaded |
| Shifters | Shimano Deore M6100 |
| Rear Derailleur | Shimano SLX M7100 SGS |
| Rear Cogs | Shimano Deore M6100, 1051T, 12-speed |
| Number of Gears | 12 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano Deore M6120, 4-piston |
| Brake Levers | Shimano Deore M6120 |
| Rims | WTB ST i30 |
| Front Hub | 400-B 15 x 110 mm |
| Rear Hub | Shimano SLX M7130 12 x 157 mm |
| Wheel Size | 29 inches |
| Tires | Front: Maxxis Assegai; 29 x 2.5 in. rear: Maxxis Dissector 29 x 2.4 in.; Maxx Grip, DD, TR |
| Tire Width | 2.5 inches 2.4 inches |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Race Face Chester 35 |
| Stem | Salsa Guide Trail 50 mm |
| Seat Post | TranzX YSI05, Shimano MT500 lever, 30 mm |
| Dropper Post | Yes |
| Saddle | WTB Volt 250 Steel, 250 x 135 mm |
| Pedals | Not included |
| Headset | FSA Orbit 1.5E NO.57E ACB, ZS44/ZS56 |
| Chain | Shimano Deore M6100 |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| Height Range | 5'4'' - 5'8'' | 5'8'' - 5'10'' | 5'10'' - 6'2'' | 6'2'' - UP |
| Reach | 448 / 451 | 469 / 472 | 490 / 493 | 510 / 514 |
| Stack | 611 / 609 | 615 / 613 | 624 / 622 | 633 / 630 |
| Effective Top Tube | 594 / 593 | 616 / 615 | 640 / 639 | 663 / 662 |
| Seat Tube Center-Top | 405 | 430 | 455 | 480 |
| Standover Height | 726 / 728 | 729 / 732 | 730 / 733 | 730 / 733 |
| Head Tube Length | 95 | 100 | 110 | 120 |
| Head Tube Angle (degrees) | 64.6 / 64.9 | 64.6 / 64.9 | 64.6 / 64.9 | 64.6 / 64.9 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 76.5 / 76.8 | 76.5 / 76.8 | 76.5 / 76.8 | 76.5 / 76.8 |
| Wheelbase | 1204 / 1204 | 1228 / 1227 | 1253 / 1252 | 1278 / 1278 |
| Chainstay | 432 / 431 | 432 / 431 | 432 / 431 | 432 / 431 |
| Fork Offset | 43 | 43 | 43 | 43 |
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
This is my first full suspension bike and it feels great coming from a hardtail. The suspension just eats whatever I throw a it.