How to Choose Mountain Bikes

This Salsa trail bike is built for riders who want the speed and agility to handle many trail types. It's fluid in the tight sections and precise when navigating technical descents.




Imported.
| Best Use | Mountain Biking |
|---|---|
| Frame | 6061-T6 hydroformed aluminum |
| Step-Through | No |
| Mountain Bike Style | Trail |
| Bike Suspension | Full Suspension |
| Fork | RockShox Pike, 44 mm offset, 140 mm |
| Fork Travel | 140 millimeters |
| Rear Shock | RockShox Deluxe Select+, 2P, 190 x 45 mm |
| Crankset | SRAM Eagle 70 Transmission, 30T |
| Bottom Bracket | SRAM DUB MTB Wide, BSA |
| Shifters | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Front Derailleur | Chainguide |
| Rear Derailleur | SRAM Eagle 70 Transmission |
| Rear Cogs | SRAM XS-1270 Transmission, 10-52T, 12-speed |
| Number of Gears | 12 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | SRAM DB6, 4-piston |
| Brake Levers | SRAM DB6, 4-piston |
| Rims | WTB ST i30 TCS, 32-hole, 29 in. |
| Front Hub | WTB Frequency 3X 15 x 110 mm |
| Rear Hub | WTB Frequency 3X 12 x 148 mm |
| Wheel Size | 29 inches |
| Tires | Front: Teravail Kessel 29 x 2.5 in.; rear: Teravail Clifty 29 x 2.5 in. |
| Tire Width | 2.5 inches |
| Handlebar Shape | Flat Bar |
| Handlebar | Alloy, 35.0 mm |
| Stem | Salsa Guide 35.0 |
| Seat Post | TranzX YSI-05 adjustable-travel dropper with GL Matchmaker X lever |
| Dropper Post | Yes |
| Saddle | WTB Solano Steel Hybrid Fusion, medium |
| Pedals | Not included |
| Headset | FSA Orbit 1.5E ZS NO.57E |
| Chain | SRAM Eagle 70 Transmission Flattop |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|
| Height Range | 5'2" - 5'7" | 5'6" - 5'11" | 5'10" - 6'3" | 6'2" - 6'7" |
| Reach | 462 - 458 | 482 - 478 | 502 - 498 | 521 - 518 |
| Stack | 602.4 - 609 | 611.2 - 617 | 620 - 626 | 628.7 - 635 |
| Effective Top Tube | 587 - 588 | 609 - 610 | 631 - 632 | 653 - 654 |
| Seat Tube Center-Top | 405 | 430 | 455 | 480 |
| Standover Height | 735.3 - 733 | 735.7 - 733 | 736 - 733 | 736.3 - 733 |
| Head Tube Length | 100 | 110 | 120 | 130 |
| Head Tube Angle (degrees) | 64.7 - 64.4 | 64.7 - 64.4 | 64.7 - 64.4 | 64.7 - 64.4 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 78.3 - 77.9 | 78.2 - 77.9 | 78.2 - 77.9 | 78.2 - 77.9 |
| Bottom Bracket Height | 344 - 340 | 344 - 340 | 344 - 340 | 344 - 340 |
| Wheelbase | 1211 - 1211 | 1234 - 1235 | 1258 - 1260 | 1283 - 1284 |
| Chainstay | 432 - 433 | 432 - 433 | 432 - 433 | 432 - 433 |
| Fork Offset | 43 | 43 | 43 | 43 |
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification