Cannondale Synapse Carbon 3 SmartSense Bike
Go fast, go long and stay comfortable with the Cannondale Synapse. Its carbon frame is stiff yet compliant. With SmartSense Gen 2 visibility and awareness tech, it keeps you alert, lit and in command.
Key Details
- Designed to go fast, built to go long and made to keep you comfortable, the Synapse redefines road performance
- Made for comfortable high-performance road riding, long-distance missions and fast group rides
- Keeps you alert, lit and in command with SmartSense Gen 2 visibility and awareness tech and a crisp-shifting SRAM Rival AXS 2 x 12-speed drivetrain
- Synapse carbon frameset is lightweight, smoothly compliant and aero; features wind-tunnel-sculpted tubing and a high stiffness-to-weight ratio
- Advanced carbon layup makes the Synapse 20% more compliant than its predecessor, meaning it's more comfortable even on the roughest roads
- With Proportional Response Construction, every rider gets a great fit and feel; from carbon layup to geometry, everything on Synapse has been tuned and tested by frame size
- SmartSense Gen 2 offers enhanced visibility and awareness via a sleekly integrated system of lights and radar, all running from a single concealed battery
- Intelligent lights adapt to let other road users know you're there, while the rear-facing Garmin radar keeps you switched on to approaching traffic
- The headlight is small yet powerful with up to 800 lumens; it features a daylight function and a clean, stem-mounted design
- The rear-facing Garmin radar alerts you to approaching vehicles so you can ride with ease
- Neatly integrated into the down tube, the concealed battery powers lights, radar and shifting, providing up to 24 hrs. in flashing mode or over 12 hrs. in steady mode
- StashPort storage system in the down tube offers hidden storage beneath the water bottle cage
- Included StashBag is specially designed to carry tools and other ride essentials inside the StashPort
- The StashPort also houses the SmartSense battery, which provides glovebox-style lighting when StashPort cover is opened
- Spec'd with the workhorse SRAM Rival AXS 2 x 12-speed group for precise, reliable wireless electronic shifting
- SRAM Rival hydraulic disc brakes for powerful, controllable braking
- DT Swiss E 1800 Spline endurance wheelset is light, durable and fast
- With best-in-class tire clearance, Synapse fits a maximum measured width of up to 48 mm in the front and 42 mm in the rear, with at least 4 mm of clearance on each side
- D-shaped Cannondale C1 Aero 27 Carbon seatpost enhances aerodynamics and boosts vertical compliance, reducing muscle fatigue so you stay fresher on those longer days
- V-shaped Cannondale Delta Steerer keeps your cockpit tidy and cables routed internally, while the reduced head tube frontal area brings aero gains
- Pedals not included
- NOTE: Specs and images are subject to change based on component availability
Imported.
- 1 year of free adjustments (see more below)
- In-store bike assembly
- Pickup in store or curbside
- Bike experts available at 170+ bike shops
- 20% off shop services
- Free tubes with purchase of flat tire repair (Co-op Cycles brand tubes only; tube must be installed at time of purchase)
New bikes go through a normal break-in period, after which they should be readjusted. All bicycles sold at REI include free adjustments for one year after purchase date—as many times as you need. Included: derailleur and brake adjustments, lateral wheel truing, hub and headset bearing adjustments, tire inflation and chain lubrication. Not included: replacement or installation of new components or accessories, any other services. Call your local REI Co-op Bike Shop for more information.
| Best Use | Road Cycling |
|---|---|
| Frame | Synapse Carbon, SmartSense Gen 2.0, StashPort, integrated cable routing, 12 x 142 thru axle, UDH, BSA 68mm threaded BB, flat mount disc, integrated seat binder, fender mounts |
| Step-Through | No |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Synapse Carbon, integrated crown race, 12 x 100 mm thru axle, flat mount disc, internal routing, 1-1/8 to 1-1/2 in. Delta steerer, 55 mm offset, fender mounts |
| Crankset | SRAM Rival, 46/33T; length by size: 44 CM: 165 mm; 47-51 CM: 170 mm; 54-56 CM: 172.5 mm; 58-61 CM: 175 mm |
| Bottom Bracket | SRAM DUB BSA |
| Shifters | SRAM Rival AXS |
| Front Derailleur | SRAM Rival AXS, braze-on |
| Rear Derailleur | SRAM Rival AXS |
| Rear Cogs | SRAM Rival, 10-36T, 12-speed |
| Number of Gears | 24 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | SRAM Rival AXS hydraulic disc, 160/160 mm PaceLine Center Lock rotors |
| Brake Levers | SRAM Rival AXS hydraulic disc |
| Rims | DT Swiss E1800 Spline, 24h, tubeless ready |
| Front Hub | DT Swiss 370, 12 x 100 mm Center Lock |
| Rear Hub | DT Swiss 370 LN Ratchet System, 12 x 142 mm Center Lock |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Vittoria Rubino Pro IV, 700c x 32 mm |
| Tire Width | 32 millimeters |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Vision Trimax Aero Alloy; width by size: 44-51 CM: 400 mm; 54-61 CM: 420 mm |
| Stem | Cannondale C1 Conceal, alloy, 31.8 mm, -6°; length by size: 44-48 CM: 80 mm; 51 CM: 90 mm; 54-56 CM: 100 mm; 58-61 CM: 110 mm |
| Seat Post | Cannondale C1 Aero 27 Carbon, SmartSense compatible; length: 330 mm; offset by size: 44-48 CM: 0 mm; 51-61 CM: 15 mm |
| Saddle | Fizik Vento Argo X5, 140 mm |
| Pedals | Not included |
| Headset | Integrated, 1-1/8 to 1-1/2 in. |
| Chain | SRAM Rival |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| 51 CM | 54 CM | 56 CM | 58 CM | |
|---|---|---|---|---|
| Height Range | 5'5" - 5'9" | 5'7" - 5'11" | 5'9" - 6'1" | 6'0" - 6'4" |
| Reach | 37.6 | 38.1 | 38.7 | 39.3 |
| Stack | 55 | 57 | 59 | 61 |
| Effective Top Tube | 54.4 | 55.5 | 56.7 | 58 |
| Seat Tube Center-Top | 44.3 | 48 | 52 | 55 |
| Standover Height | 75.2 | 78.5 | 81.5 | 84.3 |
| Head Tube Length | 12.7 | 15 | 17.1 | 19.6 |
| Head Tube Angle (degrees) | 71.3 | 71.3 | 71.3 | 71.3 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 73 | 73 | 73 | 73 |
| Bottom Bracket Height | 27.8 | 28 | 28 | 28.3 |
| Wheelbase | 101.3 | 102.6 | 104.4 | 105.8 |
| Chainstay | 42.5 | 42.5 | 43 | 43 |
| Fork Offset | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 |
Sizing Notes
Measurements are stated in centimeters unless otherwise indicated.
How we measure bikes
- Standover Height Standover Height is a measurement from the ground to the top of the top tube, measured at the midpoint of the top tube.
- Reach Reach is the horizontal distance from the center of the cranks to the center of the head tube, measured at head tube level.
- Stack Stack is the vertical distance from the center of the cranks to the center of the head tube, measured to the top of the head tube.
- Effective Top Tube Effective top tube is the distance from the center of the head tube to the center of the seat tube/seat post, measured parallel to the ground.
- Seat Tube Center to Top Seat Tube length is the measurement of the seat tube, from the center of the cranks to the top of the seat tube.
- Head Tube Length Head Tube Length is measured from the bottom to the top of the head tube.
- Head Tube Angle Head Tube Angle is the acute angle between the head tube and the ground (measured towards the rear of the bike)
- Seat Tube Angle Seat Tube Angle is the acute angle between the seat tube and the ground (measured towards the rear of the bike).
- Bottom Bracket Height Bottom Bracket Height is a measurement taken vertically from the ground up to the center of the cranks.
- Wheelbase Wheelbase is the measurement from the center of the front axle to the center of the rear axle.
- Chainstay Length Chainstay Length is the measurement from the center of the cranks to the center of the rear axle.
- Fork Offset Fork Offset, or rake, is the distance from the front axle to a line drawn parallel to the center of the head tube or steering axis.
Be the first to write a review!
Adding a review will require a valid email for verification

