How to Choose a Gravel Bike

This Salsa bike is your gateway to gravel riding. It has an approachable, adaptable platform loaded with features. The do-it-all nature gives riders the freedom to choose their journey.
Imported.
| Best Use | Gravel Cycling |
|---|---|
| Frame | Aluminum |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Aluminum |
| Crankset | Shimano ESSA U2000, 40T |
| Bottom Bracket | Shimano UN300, square taper, 122.5 mm spindle |
| Shifters | Shimano ESSA U2030 |
| Rear Derailleur | Shimano ESSA U2000 |
| Rear Cogs | Shimano HG300-8, 11–45T, 8-speed |
| Number of Gears | 8 gear(s) |
| Brake Type | Mechanical Disc Brake |
| Brakes | Shimano RS305 |
| Brake Levers | Shimano ESSA U2030 |
| Rims | WTB ST i25 |
| Front Hub | Novatec 12 x 100 mm |
| Rear Hub | Novatec 12 x 142 mm |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Teravail Updraft, Durable casing, wire bead |
| Tire Width | 45 millimeters |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Teravail Radia 12 |
| Stem | Teravail Radia |
| Seat Post | Teravail Stratum, 0° offset |
| Saddle | WTB Volt |
| Pedals | Not included |
| Headset | FSA |
| Chain | KMC Z8 |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| 49 CM | 51 CM | 53 CM | 55 CM | 57 CM | 60 CM | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 4'8" - 5' | 4'11" - 5'3" | 5'2" - 5'7" | 5'5" - 5'10" | 5'8" - 6'1" | 6' - 6'5" |
| Reach | 366 | 369 | 372 | 376 | 387 | 409 |
| Stack | 510 | 528 | 552 | 570 | 599 | 627 |
| Effective Top Tube | 493 | 510 | 530 | 550 | 570 | 600 |
| Seat Tube Center-Top | 340 | 380 | 410 | 450 | 490 | 520 |
| Standover Height | 617 | 652 | 688 | 724 | 760 | 807 |
| Head Tube Length | 90 | 105 | 130 | 150 | 180 | 210 |
| Head Tube Angle (degrees) | 68.5 | 69.5 | 69.5 | 69.5 | 69.5 | 69.5 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 76 | 75 | 74 | 73 | 73 | 73 |
| Bottom Bracket Height | 283 | 283 | 283 | 283 | 283 | 283 |
| Wheelbase | 1027 | 1028 | 1040 | 1051 | 1072 | 1104 |
| Chainstay | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 | 440 |
| Fork Offset | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification