How to Choose a Gravel Bike

Built on years of gravel-racing experience, the Salsa Warbird C GRX 600 1x bike features a carbon fiber frameset, gravel race geometry, and ample mounts for water, tools and accessories.




Imported.
| Best Use | Gravel Cycling |
|---|---|
| Frame | Warbird Carbon |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Waxwing Carbon Deluxe V2 |
| Crankset | Shimano GRX RX600, 40T or FSA Omega MegaExo, 40T |
| Bottom Bracket | Shimano BB-RS500 |
| Shifters | Shimano GRX RX600 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX812 |
| Rear Cogs | Shimano Deore M5100, 11-42T, 11-speed |
| Number of Gears | 11 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano GRX RX400 brakes; Shimano RT30 rotors (Center Lock, 160 mm) |
| Brake Levers | Shimano GRX RX600 |
| Rims | WTB ST i23 TCS 2.0 700c rim, 28h; taped for tubeless (WTB tubeless valve included) |
| Front Hub | Shimano RS470 12 x 100 mm |
| Rear Hub | Shimano RS470 12 x 142 mm |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Tubeless-ready Teravail Cannonball 700c x 42 mm with durable casing |
| Tire Width | 42 millimeters |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Salsa Cowbell |
| Stem | Salsa Guide |
| Seat Post | Salsa Guide |
| Saddle | WTB SL8 Medium Steel SL |
| Pedals | Not included |
| Headset | FSA |
| Chain | Shimano HG601 |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| 49 CM | 52.5 CM | 54.5 CM | 56 CM | 57.5 CM | 59 CM | 61 CM | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 4'8" - 5'2" | 5'1" - 5'5" | 5'4" - 5'8" | 5'7" - 5'11" | 5'10" - 6'2" | 6'1" - 6'4" | 6'3" and Up |
| Reach | 360.24 | 368.13 | 371.97 | 381.19 | 390.42 | 399.65 | 407.74 |
| Stack | 517.85 | 547.09 | 565.97 | 584.85 | 603.73 | 622.61 | 641.5 |
| Effective Top Tube | 499 | 525 | 545 | 560 | 575 | 590 | 610 |
| Seat Tube Center-Top | 390 | 440 | 475 | 510 | 520 | 545 | 570 |
| Standover Height | 670.2 | 714.48 | 744.3 | 770.11 | 785.96 | 808.4 | 830.55 |
| Head Tube Length | 90 | 120 | 140 | 160 | 180 | 200 | 220 |
| Head Tube Angle (degrees) | 71 | 70.75 | 70.75 | 70.75 | 70.75 | 70.75 | 70.75 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 75 | 74 | 73 | 73 | 73 | 73 | 72.5 |
| Bottom Bracket Height | 279 | 279 | 279 | 279 | 279 | 279 | 279 |
| Wheelbase | 996.14 | 1011.96 | 1022.39 | 1038.21 | 1054.03 | 1069.85 | 1084.54 |
| Chainstay | 430 | 430 | 430 | 430 | 430 | 430 | 430 |
| Fork Offset | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
Warbird is the OG gravel bike. It's hard to find a better carbon bike at this price. $2500 shipped with tax. These days you have to spend over 3k for one. Bike arrived in great condition and super fast. Surprisingly box didn't have any damage. I checked the bike over and it was perfect. No scratches or anything broken. Once I put it together, it needed to be tuned, and brakes adjusted. You will need some carbon paste for the seat post, so it doesn't slip, and you don't over torque it. Torque wrench is highly recommended for carbon bikes/parts. My bike did come with GRX crankset, so I was excited to see that, as you could get one with FSA. Nothing wrong with FSA, buts it's nice when a groupset matches. Everything on the bike is quality and solid. Went for a first bike ride yesterday and the bike did great. Still need to do some minor tweaking.