How to Choose a Gravel Bike

The perfect introduction to all-road riding, the Salsa Journeyer GRX 600 bike with 700c wheels provides comfort and confidence on any road surface for long and short rides alike.




Imported.
| Best Use | Gravel Cycling |
|---|---|
| Frame | Journeyer Drop Bar |
| Fork | Waxwing |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Crankset | Shimano GRX RX600, 46/30T |
| Bottom Bracket | 68 mm BSA |
| Shifters | Shimano GRX RX600 |
| Front Derailleur | Shimano GRX RX810 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX810 |
| Rear Cogs | Shimano HG700 11-34T, 11-speed |
| Number of Gears | 22 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano GRX RX400 |
| Brake Levers | Shimano GRX RX600 |
| Rims | WTB ST i23 28 h 700c |
| Front Hub | Shimano Tiagra RS470 Center Lock 12 x 100 mm |
| Rear Hub | Shimano Tiagra RS470 Center Lock 12 x 142 mm hub |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Teravail Washburn, 700c x 38 mm, 60 TPI, tubeless-ready |
| Tire Width | 38 millimeters |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Salsa Cowbell 3, 31.8 mm |
| Stem | Salsa Guide 31.8 mm, 6-degree |
| Seat Post | Salsa Guide, 27.2 x 350 mm |
| Saddle | WTB Volt Medium, Steel, 142 x 265 mm |
| Pedals | Not included |
| Headset | FSA NO.42 ACB IS-2 |
| Chain | Shimano HG601 |
| Weight | 23 pounds |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
| 49 CM | 51 CM | 53 CM | 55 CM | 57 CM | 60 CM | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 4'7" - 4"11" | 4'11" - 5'1" | 5'1" - 5'6" | 5'5' - 5'8" | 5'8" - 6'0" | 6'0" - 6'4" |
| Reach | 366 | 368 | 372 | 376 | 387 | 408 |
| Stack | 510 | 528 | 552 | 570 | 598 | 627 |
| Effective Top Tube | 493 | 510 | 530 | 550 | 570 | 600 |
| Seat Tube Center-Top | 340 | 380 | 410 | 450 | 490 | 520 |
| Standover Height | 617 | 652 | 688 | 724 | 760 | 807 |
| Head Tube Length | 90 | 105 | 130 | 150 | 180 | 210 |
| Head Tube Angle (degrees) | 68.5 | 69.5 | 69.5 | 69.5 | 69.5 | 69.5 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 76 | 75 | 74 | 73 | 73 | 73 |
| Bottom Bracket Height | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Wheelbase | 1,027 | 1,028 | 1,040 | 1,050 | 1,072 | 1,104 |
| Chainstay | 446 | 446 | 446 | 446 | 446 | 446 |
| Fork Offset | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
Adding a review will require a valid email for verification