Co-op Cycles CTY 1.1 Step-Through Bike
Great for everyday rides and beyond, this Co-op Cycles bike has a step-through design that makes it easy to get on and off. The aluminum frameset, wide tires and disc brakes let you cruise in comfort.
Key Details
- Step-through top tube makes getting on and off the bike easier
- Aluminum frame and fork are lightweight and durable
- Internal cable routing along the down tube keeps things clean
- Comfortable, upright geometry balances efficiency and stability
- Multiple accessory mounting points on the frame and fork allow you to kit out your bike with racks, fenders, bottle cages and bags (accessories not included)
- Shimano Altus 2 x 8-speed drivetrain offers simplified shifting with a wide range of gears to handle the climbs and keep up on the flats
- Tektro mechanical disc brakes provide predictable stopping power
- Kenda 700c x 40 mm tires with K-Shield puncture protection smooth out rough pavement and gravel while adding confidence; reflective sidewalls increase visibility
- Fits tires up to 45 mm wide
- Lock-on, ergonomic gel grips and Comfort Plus memory foam saddle help fight fatigue and keep you comfortable
- Kickstand-compatible with mounts near the bottom bracket and on the chainstay (kickstand not included)
- NOTE: Specs and images are subject to change based on component availability
Imported.
- 1 year of free adjustments (see more below)
- In-store bike assembly
- Pickup in store or curbside
- Bike experts available at 170+ bike shops
- 20% off shop services
- Free tubes with purchase of flat tire repair (Co-op Cycles brand tubes only; tube must be installed at time of purchase)
New bikes go through a normal break-in period, after which they should be readjusted. All bicycles sold at REI include free adjustments for one year after purchase date—as many times as you need. Included: derailleur and brake adjustments, lateral wheel truing, hub and headset bearing adjustments, tire inflation and chain lubrication. Not included: replacement or installation of new components or accessories, any other services. Call your local REI Co-op Bike Shop for more information.
| Best Use | Cycling |
|---|---|
| Frame | 6061 aluminum |
| Step-Through | Yes |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Aluminum fork with chromoly steerer |
| Fork Travel | Not Applicable |
| Crankset | Prowheel TB-CY01, 8-speed, alloy, 46/30T; length: XS: 170 mm; S: 170 mm; M: 170 mm |
| Bottom Bracket | Neco B910 (68 x 122.5 mm) |
| Shifters | Shimano Altus Rapidfire Plus |
| Front Derailleur | Shimano Tourney FD-TY606-L |
| Rear Derailleur | Shimano Altus RD-M310-L |
| Rear Cogs | Shimano HG-200 8-speed; 12-32T |
| Number of Gears | 16 gear(s) |
| Brake Type | Mechanical Disc Brake |
| Brakes | Tektro MD-M280 mechanical disc brake |
| Brake Levers | Tektro 4-finger comfort |
| Rims | Co-op double-wall aluminum, 32h |
| Front Hub | Solon DH802F |
| Rear Hub | Solon DH80R |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Kenda Khan II; 700c x 40 mm, 30 tpi, with K-Shield and reflective sidewalls |
| Tire Width | 40 millimeters |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Co-op riser, 31.8 mm clamp, 20 mm rise, 10 deg. sweep; width: XS: 680 mm; S: 680 mm; M: 700 mm |
| Stem | Co-op forged aluminum; length: XS: 80 mm; S: 80 mm; M: 90 mm |
| Seat Post | Co-op aluminum, 31.6 mm; seatpost clamp is 34.9 mm |
| Saddle | Co-op Comfort Plus with memory foam |
| Pedals | Alloy platform |
| Headset | 1-1/8 in. threadless semi-integrated |
| Chain | KMC Z8.3 8-speed |
| Gender | Unisex |
| Sustainability | From a Climate Label Certified brand |
Be the first to write a review!
Adding a review will require a valid email for verification




This item pays for membership!
$65
10% Reward
on this and every eligible full-price item*
+
$30
Bonus Card
valid for 30 days after joining*
=
$95
Value
Keep shopping
Better gear is built together
From feedback to field testing, all of our gear is dialed-in by REI Co-op members. Their adventures informed every stitch and detail—making for better, longer-lasting gear.






