How to Choose a Gravel Bike

Even when loaded, this Salsa bike can cover long distances with speed and comfort. It's a high-performance ride without the stripped-down discomfort of other race bikes. The fork and frame are carbon.




Imported.
| Best Use | Gravel Cycling |
|---|---|
| Frame | Carbon |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Carbon |
| Crankset | RaceFace Ride, 34T |
| Bottom Bracket | RaceFace BB92 |
| Shifters | Shimano GRX RX610 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RX822 |
| Rear Cogs | Shimano SLX M7100-12, 11–51T, 12-speed |
| Number of Gears | 12 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano GRX RX610 |
| Brake Levers | Shimano GRX RX610 |
| Rims | WTB Speedterra i30 |
| Front Hub | 15 x 110 mm |
| Rear Hub | 12 x 148 mm hub |
| Wheel Size | 29 inches |
| Tires | Teravail Camrock 29 x 2.2 in.; Light Trail casing (front), Durable casing (rear); WTB TCS Sealant included |
| Tire Width | 2.2 inches |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Teravail Radia 24 |
| Stem | Teravail Radia |
| Seat Post | TranzX YSP38 dropper post, 90 mm travel |
| Dropper Post | Yes |
| Saddle | WTB Rocket Fusion |
| Pedals | Not included |
| Headset | FSA NO.42/ACB |
| Chain | Shimano Deore M6100 |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| 52 CM | 54 CM | 56 CM | 58 CM | 60 CM | |
|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 5'1''-5'6'' | 5'6''-5'9'' | 5'8''-6'1'' | 6'0''-6'4'' | 6'3'' |
| Reach | 357 | 372 | 385 | 394 | 406 |
| Stack | 585 | 592 | 620 | 645 | 664 |
| Effective Top Tube | 520 | 540 | 560 | 580 | 600 |
| Seat Tube Center-Top | 356 | 419 | 508 | 559 | 584 |
| Head Tube Length | 90 | 98 | 127 | 154 | 175 |
| Head Tube Angle (degrees) | 69 | 69 | 69 | 69 | 69 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 74.5 | 74.25 | 74.25 | 74 | 73.75 |
| Bottom Bracket Height | 300 | 300 | 300 | 300 | 300 |
| Wheelbase | 1050 | 1066 | 1091 | 1110 | 1129 |
| Chainstay | 445 | 445 | 445 | 445 | 445 |
| Fork Offset | 483 | 483 | 483 | 483 | 483 |
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification