How to Choose Mountain Bikes

Short-travel trail bike? Downcountry rig? Occasional race bike? Whatever you want to call it, this Scott mountain bike is fast, lightweight and capable on all sorts of terrain.
Imported.
| Best Use | Mountain Biking |
|---|---|
| Frame | Spark Alloy SL 6011 Integrated Suspension Technology Flex Pivot, adjustable head angle Syncros cable integration system, BB92, UDH interface, 12 x 148 mm with 55 mm chainline |
| Step-Through | No |
| Mountain Bike Style | Trail |
| Bike Suspension | Full Suspension |
| Fork | RockShox Judy Silver TK Solo Air with 2-modes, rebound adjust and lockout; 130 mm travel, 15 x 110 mm QR axle, 42 mm offset, tapered steerer |
| Fork Travel | 130 millimeters |
| Rear Shock | Scott custom X-Fusion NUDE 5 RLX Trunnion with travel and geo adjust.; 3 modes: Descend/Traction Control/Lockout; rebound adjust; Travel: 120 mm/80 mm/Lockout; T165 x 45 mm |
| Crankset | Shimano FC-MT512-1, 55 mm CL, 32T |
| Bottom Bracket | Shimano BB-MT500, shell 41 x 92 mm |
| Shifters | Shimano Deore SL-M6100-R / Rapidfire Plus |
| Rear Derailleur | Shimano XT RD-M8100 SGS, Shadow Plus, 12-speed |
| Rear Cogs | Shimano Deore CS-M6100-12, 10-51T |
| Number of Gears | 12 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano MT501 Disc |
| Brake Levers | Shimano MT501 Disc |
| Rims | Syncros X-30SE, 32H, 30 mm |
| Front Hub | Syncros 15 x 110 mm |
| Rear Hub | Syncros 12 x 148 mm, Micro Spline |
| Wheel Size | 29 inches |
| Tires | Schwalbe Wicked Will, 29 x 2.4 in. |
| Tire Width | 2.4 inches |
| Handlebar Shape | Flat Bar |
| Handlebar | Syncros Fraser 2.0 DC Alloy 6061 D.B. mini rise, 760 mm 8 deg. backsweep, Syncros Performance XC lock-on grips |
| Stem | Syncros DC 3.0 with Syncros Cable Integration System, 0 deg. rise, 6061 alloy, 31.8 mm, 1-1/8 in. |
| Seat Post | S: Syncros Duncan Dropper Post 2.5, 31.6 x 100 mm M: Syncros Duncan Dropper Post 2.5, 31.6 x 125 mm L: Syncros Duncan Dropper Post 2.5, 31.6 x 150 mm XL: Syncros Duncan Dropper Post 2.5, 31.6 x 170 mm |
| Dropper Post | Yes |
| Saddle | Syncros Tofino 2.5 Regular |
| Pedals | Not included |
| Headset | Syncros - Acros angle adjust and cable routing system; +/-0.6 deg. head angle adjustment ZS56/28.6 – ZS56/40 MTB |
| Chain | KMC X12 |
| Weight | 32 lbs. 15.36 oz. |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
Adding a review will require a valid email for verification