How to Choose Insulated Jackets

Designed for kids who can't get enough of the outdoors, this jacket from The North Face will keep them cozy. ThermoBall™ synthetic insulation helps them stay warm while out exploring.
Imported.
View all The North Face Kids' Synthetic Insulation Jackets| Best Use | Multisport |
|---|---|
| Fabric | 44 g/m² 100% recycled ripstop polyester |
| Lining Fabric | 52 g/m² 100% recycled ripstop polyester |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | 11 g/ft² ThermoBall™ 100% postconsumer recycled polyester |
| Warmth | Warmer |
| Hood | Yes |
| Packable | Yes |
| Back Length (in.) | 18 inches |
| Gender | Toddlers' |
| Weight | Unavailable |
| Sustainability | Contains recycled materials |
Adding a review will require a valid email for verification