The North Face ThermoBall Hooded Insulated Jacket - Kids'
Designed for kids who can't get enough of the outdoors, this jacket from The North Face will keep them cozy. ThermoBall™ synthetic insulation helps them stay warm while out exploring.
Key Details
- Ripstop fabric
- Body fabric and lining made with recycled polyester
- ThermoBall™ recycled synthetic cluster insulation helps keep them warm even when wet
- Attached 3-piece hood
- VISLON® center-front zipper with a chin guard
- Raglan sleeves
- Secure-zip hand pockets
- Jacket stows in left hand pocket
- Internal encased-elastic cuffs
- ID label
- Embroidered logo on left chest and back-right shoulder
- Regular fit
Imported.
View all The North Face Kids' Synthetic Insulation Jackets| Best Use | Multisport |
|---|---|
| Fabric | 44 g/m² 100% recycled ripstop polyester |
| Lining Fabric | 52 g/m² 100% recycled ripstop polyester |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | 11 g/ft² ThermoBall™ 100% postconsumer recycled polyester |
| Warmth | Warmer |
| Hood | Yes |
| Packable | Yes |
| Back Length (in.) | 24.25 inches |
| Gender | Kids' |
| Weight | Unavailable |
| Sustainability | Contains recycled materials |
Write a Review
Adding a review will require a valid email for verification
Watch out--Sizing is way off
I don't know if it's because the jacket is sold as unisex and not girls' this year but this runs BIG. I purchased this same jacket in a girls' small last year and the medium in this year's version is huge. The tag also says 'teen' for a medium (10). We definitely could have gone with a size small again this year and I'm certain even that would have been too big compared to the North Face small from last year. That size is sold out so we won't know. Be warned on sizing!

