How to Choose a Gravel Bike

When the path gets less traveled, take this Scott bike for a spin. It has comfortable geometry for all-day rides. Room for big tires and fully internal routing make it a great off-road option.




$160
10% Reward
on this and every eligible full-price item*
+
$30
Bonus Card
valid for 30 days after joining*
=
$190
Value
Keep shopping
Imported.
| Best Use | Gravel Cycling |
|---|---|
| Frame | Speedster Gravel, D.Butted 6061 alloy, Scott Gravel geometry, replaceable UDH derailleur hanger, internal cable routing, Syncros fender kit-ready |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Speedster Gravel HMF Flatmount Disc 1-1/4 in. to 1-1/2 in. Eccentric Carbon steerer |
| Crankset | Shimano FC-U6030-1-42T |
| Bottom Bracket | Shimano BB-RS500 |
| Shifters | Shimano CUES BR-RS405/ST-U6030-10/11/BL-U6030 |
| Rear Derailleur | Shimano CUES RD-U6000 10-speed |
| Rear Cogs | Shimano CS-LG400-10 11-48T |
| Number of Gears | 10 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano BR-RS405 hydraulic disc |
| Brake Levers | Shimano BR-RS405 hydraulic disc |
| Rims | Alex Race X25 Disc, 28 front, 28 rear |
| Front Hub | Formula Team II CL Disc 28H |
| Rear Hub | Formula Team II CL Disc 28H |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Schwalbe G-One RX, 700c x 45 mm |
| Tire Width | 45 millimeters |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Syncros Creston 2.0 X, alloy 31.8 mm |
| Stem | Syncros RR2.5 1 1/4 in., 4-bolt 31.8 mm |
| Seat Post | Syncros RR2.5 27.2 x 350 mm |
| Saddle | Syncros Tofino Regular 2.5 |
| Pedals | Not Included |
| Headset | Acros AIF-1133 |
| Chain | Shimano CN-LG500 |
| Weight | 24 lbs. 7.54 oz. |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
Adding a review will require a valid email for verification