The Ultimate Guide to Buying a Kids' Bike

This product is not available.
Cruise the sidewalks and park paths on this kids' Cannondale 24 in. bike. The light frame and 7-speed gearing make short work of hills. It has stable handling and powerful brakes for descents.
Shop similar productsImported.
| Best Use | Cycling |
|---|---|
| Frame | SmartForm C3 alloy, rim brakes, rack/fender mounts |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Rigid, SmartForm C3 Alloy, 1 in. steerer, fender mounts |
| Crankset | Prowheel, Pro-V30, 145 mm length, 30T |
| Bottom Bracket | Cartridge, square taper |
| Shifters | microSHIFT, low-torque Twist Shift, 7-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT M21S |
| Rear Cogs | SunRace, 11-28, 7-speed |
| Number of Gears | 7 gear(s) |
| Brake Type | Rim |
| Brakes | Promax V-Brake |
| Brake Levers | Alloy, linear pull |
| Rims | Cannondale, lightweight alloy, 24 in., 28h |
| Front Hub | KT alloy, QR |
| Rear Hub | KT alloy, 7-speed freehub |
| Wheel Size | 24 inches |
| Tires | Kenda, Small Block 8, 24 x 1.5 in. |
| Tire Width | 1.5 inches |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Lightweight alloy, 25.4 mm, 580 mm |
| Stem | Forged and machined aluminum, 30 mm |
| Seat Post | One-piece, clampless, alloy, 25.4 mm |
| Saddle | Cannondale Kid's Comfort |
| Pedals | Wellgo Composite Platform with reflectors |
| Headset | FSA, alloy, 1-1/8 in. Ahead, semi-integrated |
| Chain | KMC Z7, 7-speed |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Kids' |
Adding a review will require a valid email for verification