How to Choose a Gravel Bike

With its progressive geometry and multiple mounts, this Scott bike is an adventure-ready machine. It's your ticket to getting out there.




$280
10% Reward
on this and every eligible full-price item*
+
$30
Bonus Card
valid for 30 days after joining*
=
$310
Value
Keep shopping
Imported.
| Best Use | Gravel Cycling |
|---|---|
| Frame | Addict Gravel HMF carbon, internal cable routing, replaceable derailleur hanger, Syncros fender kit-ready |
| Step-Through | No |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Addict Gravel HMF carbon, flat-mount disc, 1-1/4 to 1-1/2 in. eccentric carbon steerer |
| Crankset | Shimano GRX FC-RX610-1, 40T |
| Bottom Bracket | Shimano BB-RS500 PB |
| Shifters | Shimano GRX ST-RX610 |
| Rear Derailleur | Shimano GRX RD-RX822 GS, 12-speed |
| Rear Cogs | Shimano CS-M7100-12 10-45T |
| Number of Gears | 12 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano BR-RX410 hydraulic disc |
| Brake Levers | Shimano BR-RX410 hydraulic disc |
| Rims | Syncros RP2.0 Disc |
| Front Hub | Syncros |
| Rear Hub | Syncros |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Schwalbe G-One Bite Performance, 700c x 45 mm |
| Tire Width | 45 millimeters |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Syncros Creston 2.0 X, alloy 31.8 mm |
| Stem | Syncros RR2.0 1-1/4 in., 4-bolt, 31.8 mm |
| Seat Post | Syncros SP-R101-CF |
| Saddle | Syncros Tofino Regular 2.0 Cutout |
| Pedals | Not included |
| Headset | Acros AIF-1134 |
| Chain | Shimano CN-M6100-12 |
| Weight | 20 lbs. 11.52 oz. |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
Adding a review will require a valid email for verification