How to Choose Hybrid Bikes

Expand your range with the Cannondale Adventure Neo Allroad Low Step-Through electric bike. Built for comfort, efficiency, durability and easy operation, it thrives on trails and through towns.
Imported.
| Best Use | Cycling |
|---|---|
| E-Bike Classification | Class 2: throttle assist or pedal assist up to 20 mph |
| Motor | Bafang G020 hub, 250W |
| Motor Type | Geared Hub |
| Motor Torque (Nm) | 45 Newton meters |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Wh) | 418 watt hours |
| Battery Removable | Yes |
| Charge Time (hrs) | 6 hours |
| Pedal Assist Range | 50 miles |
| Frame | SmartForm C3 Alloy frame with low step-through, removable down tube battery, semi-internal cable routing, tapered 1-1/8 to 1-1/2 in. head tube, post mount disc, water bottle/head tube rack mounts |
| Step-Through | Yes |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | SmartForm C3 alloy blades, 1-1/8 in. steerer, disc mount, mid-blade rack/fender mounts, crown accessory mount, 50mm offset |
| Crankset | Prowheel, 38T |
| Bottom Bracket | Bafang SR PA14.32.S sensor |
| Shifters | microSHIFT TS38-7 thumb tap, 7-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT RD-M21L |
| Rear Cogs | microSHIFT, 14-34T, 7-speed |
| Number of Gears | 7 gear(s) |
| Brake Type | Mechanical Disc Brake |
| Brakes | Tektro mechanical disc, 180/180 mm rotors |
| Brake Levers | 3-finger alloy |
| Rims | Double-wall alloy, 36 hole, disc-specific |
| Front Hub | Quick release |
| Rear Hub | Bafang G020 hub |
| Wheel Size | 27.5 inches |
| Tires | Kenda Booster |
| Tire Width | 2.6 |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Cannondale Riser: 6061 alloy, 25 mm rise, 8 deg. sweep, 6 deg. rise, 740 mm |
| Stem | Cannondale alloy, 31.8 mm, 7 deg. |
| Seat Post | 6061 alloy, 30.9 x 350 mm |
| Saddle | Cannondale Allroad Comfort |
| Pedals | Cannondale Flat |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8 in. with reducer |
| Chain | KMC Z7, 7-speed |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| S | M | |
|---|---|---|
| Height Range | 5'0'' - 5'7'' | 5'5'' - 5'10'' |
| Reach | 35.7 | 38.3 |
| Stack | 64.8 | 66.2 |
| Effective Top Tube | 55.5 | 58.5 |
| Seat Tube Center-Top | 38 | 44 |
| Standover Height | 43.5 | 43.5 |
| Head Tube Length | 16.5 | 18 |
| Head Tube Angle (degrees) | 67 | 67 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 73 | 73 |
| Bottom Bracket Height | 30 | 30 |
| Wheelbase | 114.3 | 117.4 |
| Chainstay | 49 | 49 |
| Fork Offset | 4.6 | 4.6 |
Measurements are stated in centimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification