Gloves and Mittens Buying Guide

This product is not available.
Keep your hands warm in cold, wet and windy conditions. These Outdoor Research gloves have a modular design for use on chilly trails or ski resort laps. They're wind- and waterproof for harsh weather.
Shop similar productsImported.
View all Outdoor Research Women's Ski Gloves| Best Use | Snowsports |
|---|---|
| Glove Type | Full Finger |
| Fabric | bluesign-approved 2-layer 100% recycled nylon 128 g ripstop |
| Lining Fabric | Tricot microbemberg: 100% polyester |
| Waterproof | Yes |
| Type of Waterproofing | Ventia waterproof insert |
| Palm Material | AX Diamond Grip: 60% polyester/40% recycled polyester |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | 200 g/130 g EnduraLoft ECO: 100% recycled polyester |
| Removable Liner | Yes |
| Removable Liner Fabric | 280 g fleece: 96% polyester/6% spandex |
| Removable Liner Insulation | Polyester fleece |
| Glove Leash | Yes |
| Touch-Screen Compatible | Yes |
| Gender | Women's |
| Sustainability | Contains recycled materials Contains materials that meet the bluesign® criteria |
Adding a review will require a valid email for verification
My initial impression is very favorable. They're comfortable and warm. Looking forward to using them when I head out on my next cold weather trip. Note that the touchscreen capability is on the liner, not the glove.