The North Face Thermo Insulated Parka - Girls'
This girls' insulated The North Face parka is made for kids who can't get enough of the outdoors. Its ThermoBall™ insulation keeps them warm. And it has a 3-piece hood and zippered hand pockets.
Key Details
- Body fabric and lining made with recycled polyester ripstop fabric
- ThermoBall™ recycled synthetic-cluster insulation helps keep them warm even when wet
- Attached, 3-piece hood
- VISLON® center-front zipper with a chin guard
- Raglan sleeves
- Secure-zip hand pockets
- Jacket stows in left hand pocket
- Internal waist cinch cord for adjustability; cinch cord ends exit into hand pockets
- Internal encased-elastic cuffs
- ID label
- Embroidered logo on left chest and back-right shoulder
- Regular fit
Imported.
View all The North Face Kids' Synthetic Insulation Jackets| Best Use | Multisport |
|---|---|
| Fabric | 44 g/m² 100% recycled ripstop polyester |
| Lining Fabric | 52 g/m² 100% recycled ripstop polyester |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | 11 g/ft² ThermoBall 100% postconsumer recycled polyester |
| Warmth | Warmest |
| Hood | Yes |
| Packable | Yes |
| Back Length (in.) | 26.5 inches |
| Gender | Girls' |
| Weight | Unavailable |
| Sustainability | Contains recycled materials |
Write a Review
Adding a review will require a valid email for verification
I would buy this product again
My 11 year old daughter has fallen in love with this jacket, perfect fit true to size L 12. Thanks NorthFace!!!!

