Outdoor Research Vesper Insulated Jacket - Men's
Warm and light, this Outdoor Research hoodie is great for early morning starts and long hikes in the mountains. Its VerticalX™ ECO SR insulation is warm, stretchy and breathable.
Key Details
- An essential layer for year-round mountain missions and active outdoor pursuits, this jacket offers performance-driven warmth, weather protection and packability
- Built with lightweight, recycled bluesign®-approved fabrics
- Features VerticalX™ ECO SR™ insulation, which balances warmth, stretch and breathability
- Wind- and water-resistant shell provides protection from unpredictable weather while maintaining comfort during high-output activities
- Highly breathable and ultralight
- Movement mirroring stretch
- Thoughtful design details like elastic cuffs and an adjustable drawcord hem optimize fit and functionality
- Zippered hand and chest pockets offer secure storage for small essentials
- The left-hand pocket doubles as a stuff sack, making this jacket easy to pack
Imported.
View all Outdoor Research Men's Synthetic Insulation Jackets| Best Use | Multisport |
|---|---|
| Fabric | bluesign-approved 87% nylon/13% spandex 20-denier ripstop stretch woven, 61 g/m² |
| Lining Fabric | bluesign-approved 90% nylon/10% spandex 20-denier stretch woven, 63 g/m² |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | VerticalX Eco SR: 55% REPREVE recycled polyester/35% Sorona/10% polyester, 45 g/m² |
| Warmth | Warm |
| Hood | No |
| Packable | Yes |
| Back Length | Hip-length |
| Back Length (in.) | 28.5 inches |
| Gender | Men's |
| Weight | 11.7 ounces |
| Sustainability | Contains recycled materials Contains materials that meet the bluesign® criteria |
Write a Review
Adding a review will require a valid email for verification
If you loved the Atom LT…
If, like me, you were a fan of the Arc’teryx Atom LT, this is a worthy successor. Extremely similar in design and feel, the Vesper seems a touch more durable. The hood could be larger but I don mind the zippers. I do wish it had an interior chest pocket. I went into the store planning to buy a new Atom, but I came home with this and I am glad I found it. This jacket is more like the old Atom LT than the new Atom. I have the Atlantic colorway, which is much more gray in person than the pictures on this site. I think it looks much better in person.
Great all around fall weather insulated jacket.
Outstanding midweight jacket. Keeps me warm from 60 down to about 40. I love how small it packs up, and it looks professional enough to wear at work and on the trail. 6'3 200 and a large is perfect, enough room to throw a baselayer and a mid underneath if its below 40.
One of the better light weight jackets
I was looking for a jackets that was light weight, brought some warms to it, and stretchy. This jacket did it all. The was great. The back center and a large stretch panels and the arm pits have a lessser dens loft making it super easy to move around in this jacket. The loft in the front and back that’s not the stretch panels is warm and blocks the wind. I had a Patagonia nano puff and in my opinion, this jackets is better.




This purchase pays for membership!
$22
10% Reward
on this and every eligible full-price item*
+
$30
Bonus Card
valid for 30 days after joining*
=
$52
Value
Keep shopping





