How to Choose Hybrid Bikes

Let the city be your adventure with the Co-op Cycles CTY 2.1 bike. Its upright position, suspension fork and 1x shifting make it fun to ride around town—and even explore some dirt paths, too.



Imported.
| Best Use | Recreational Cycling |
|---|---|
| Frame | 6061 aluminum |
| Step-Through | No |
| Bike Suspension | Front Suspension |
| Fork | SR Suntour SF20-NEX DS |
| Fork Travel | 63 millimeters |
| Crankset | Shimano Essa FC-U2000-1 40T |
| Bottom Bracket | Shimano BB-UN101 square taper |
| Shifters | Shimano Altus Rapidfire Plus 8-speed with optical display |
| Rear Derailleur | Shimano Essa RD-U2000 GS 8-speed |
| Rear Cogs | Shimano CS-HG400-8, 8-speed cassette, 11-45T |
| Number of Gears | 8 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Tektro hydraulic disc brake; 160 mm front and rear |
| Brake Levers | Tektro 2-finger lever |
| Rims | Aluminum double-wall; 32H |
| Front Hub | Shimano HB-QB400 6-bolt; 32H; 9 x 100 mm |
| Rear Hub | Shimano FH-QB400-HM, 6-bolt; 32H; 10 x 135 mm |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Kenda Kick-Back with reflective sidewall and K-Shield |
| Tire Width | 40 millimeters |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Co-op Cycles 6061 aluminum double-butted riser bar; 31.8 mm clamp diameter; 15 mm rise; 9 deg. backsweep; 4 deg. upsweep |
| Stem | Co-op Cycles alloy; 31.8 mm clamp; 6 deg. rise |
| Seat Post | Co-op Cycles 6061 aluminum; 31.6 x 350 mm with 8 mm offset forged head |
| Saddle | DDK Comfort Plus with memory foam |
| Pedals | Co-op Cycles platform; 9/16 in. axle |
| Headset | Semi-integrated |
| Chain | KMC/Shimano HG40 7-/8-speed |
| Weight | 32 pounds |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
| Sustainability | From a Climate Label Certified brand |
| XS | S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 5'0" - 5'3" | 5'3" - 5'6" | 5'6" - 5'9" | 5'9" - 6'0" | 6'0" - 6'3" |
| Reach | 375 | 385 | 394.9 | 405.9 | 411.84 |
| Stack | 606.8 | 616.2 | 630 | 639.7 | 658.5 |
| Effective Top Tube | 542.8 | 558.5 | 575.6 | 594.4 | 616.3 |
| Seat Tube Center-Top | 365 | 405 | 450 | 500 | 550 |
| Standover Height | 657.6 | 693.2 | 734.46 | 784.8 | 828 |
| Head Tube Angle (degrees) | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 74.5 | 74.3 | 74 | 73.5 | 73 |
| Wheelbase | 1057 | 1071.5 | 1086 | 1099.5 | 1116.4 |
| Chainstay | 445 | 445 | 445 | 445 | 445 |
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
First of all. I really like the bike and is worth the money. I have had the bike for more than a week now and have had no issues and I feel that the bike is going to be great for the light off pavement riding I plan on doing. The purchase experience was good as it always is with REI. The things that I did not like was that a kick stand does not come with the bike (I guess with an offroad bike there is always a tree handy) and was another purchase. Also after purchasing a bike of the correct size I needed to purchase another part to adjust the handle bar in order to ride comfortably. That being said I still think the world of REI, I think that this is a bump in the road was not necessary.
For the price, this bike has exceeded expectations in the first few days of ownership. Lightweight, comfortable, and rich in features. Do recommend.
Great bike love the color. Why no kickstand? Super comfy seat. Easy to assemble.
I really enjoy the bike so far, smooth gear shifting and solid feel while riding. I can'[t wait to go on a longer trip to get a better feel. Bought the kick stand and rack for the back for additional storage.




$87
10% Reward
on this and every eligible full-price item*
+
$30
Bonus Card
valid for 30 days after joining*
=
$117
Value
Keep shopping
From feedback to field testing, all of our gear is dialed-in by REI Co-op members. Their adventures informed every stitch and detail—making for better, longer-lasting gear.

