The Ultimate Guide to Buying a Kids' Bike

This product is not available.
Whether they're hopping off curbs or charging rowdy singletrack, the Rocky Mountain Growler Jr 24 kids' mountain bike sets young riders up right to ride hard and have fun doing it.
Shop similar productsImported.
| Best Use | Mountain Biking |
|---|---|
| Frame | Rocky Mountain 6061 alloy |
| Step-Through | No |
| Mountain Bike Style | Trail |
| Bike Suspension | Front Suspension |
| Fork | Suntour XCM30 80 mm |
| Fork Travel | 80 millimeters |
| Crankset | Rocky Mountain Microdrive 3PC; 28T; 76 mm asymmetrical BCD; crank length: 155 mm |
| Bottom Bracket | Sealed cartridge bearing |
| Shifters | MicroShift Acolyte 8-speed |
| Rear Derailleur | MicroShift Advent with clutch |
| Rear Cogs | MicroShift CS-H083 12-42T |
| Number of Gears | 8 gear(s) |
| Brake Type | Mechanical Disc Brake |
| Brakes | Tektro HD-M276; short reach lever; Shimano pad compatible |
| Brake Levers | Tektro HD-M276; short reach lever; Shimano pad compatible |
| Rims | Rocky Mountain JR30 Tubeless; 32H; tubeless compatible (tape/valves/sealant not included) |
| Front Hub | Rocky Mountain Boost 15 mm |
| Rear Hub | Rocky Mountain QR |
| Wheel Size | 24 inches |
| Tires | Kenda Kadre |
| Tire Width | 2.6 inches |
| Handlebar Shape | Flat Bar |
| Handlebar | Rocky Montain Jr; 640 mm width; 25 mm rise; 9 deg. backsweep; 5 deg. upsweep; 31.8 for 19 mm grips |
| Stem | Rocky Mountain 31.8 XC; 7 deg. rise; all sizes: 40 mm |
| Seat Post | Rocky Mountain Pivotal 30.9 mm |
| Saddle | Rocky Mountain Pivotal |
| Pedals | Nylon platform |
| Headset | Rocky Mountain ZS44|56; loose ball bearings; 1-1/8 in. Crown Race |
| Chain | KMC Z8.3 |
| Weight | 28 lbs. 4 oz. |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Kids' |
Adding a review will require a valid email for verification