Snow Pants vs. Bibs: Which Are Better?

Waterproof, warm and versatile, the men's Picture Organic Clothing Object snow pants are designed to keep the elements out and keep up with you for a full day of freeriding fun.
Imported.
View all Picture Organic Clothing Men's Downhill Ski Pants| Best Use | Snowsports Downhill Skiing Snowboarding |
|---|---|
| Fabric | 100% circular polyester |
| Lining Fabric | Coremax: tricot 100 g/m2 |
| Windproof | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Type of Waterproofing | 20,000 mm/20,000 g polyurethane waterproof coating |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | Recycled Thermal STD 40 g/m2 |
| Powder Cuffs | Yes |
| Inseam (in.) | 33 inches |
| Gender | Men's |
| Weight | 1 lb. 14.3 oz. |
Adding a review will require a valid email for verification
Great price for a quality product. 20k/20k waterproofing and breathe ability. I have worn for about 8 riding days so far. Things to know- They do run small (French brand so they aren’t cut for American big boys) and have some different features, like side zips that are more towards the middle and a high inside waist that keeps out snow but overall happy with them. Bonus- they zip into Picture Organic’s Object jacket for a seal on deeper days. Overall good value especially when bought on sale
Color was not as advertised. They are more of a navy blue purplish?? The photo shows a light sky blue. I needed them so I did not return.