Picture Organic Clothing Object Insulated Jacket - Men's
Waterproof, warm and versatile for freeriding fun, the men's Picture Organic Clothing Object insulated jacket is equally at home ripping morning corduroy or taking afternoon laps in the park.
Key Details
- 2-layer Dryplay 20,000 mm waterproofing
- Teflon Ecoeliteâ„¢ PFC-free durable water repellent (DWR)
- Recycled Thermal STD insulation
- YKK waterproof zipper
- LYCRA® wrist gaiters
- Hand pockets with zippers under flaps
- Chest pockets with waterproof zips
- Interior zippered pocket; interior mesh pocket
- Adjustable hem with drawcord
- Global Recycled Standard
- OEKO-TEX® Standard 100
Imported.
View all Picture Organic Clothing Men's Synthetic Insulation Jackets| Best Use | Snowsports Downhill Skiing Snowboarding |
|---|---|
| Fabric | Mini reps 2L, 100% circular polyester |
| Lining Fabric | Body: engineered tricot 130 g/m2; sleeves and hood: recycled nylon 210T |
| Windproof | Yes |
| Waterproof | Yes |
| Type of Waterproofing | Dryplay 20,000 mm waterproof technology |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | Recycled Thermal STD (60 g/m2 in body, 60 g/m2 in sleeves, 40 g/m2 in hood) |
| Warmth | Warm |
| Hood | Yes |
| Powder Skirt | Yes |
| Ventilation | Pit Zips |
| Back Length | Thigh-length |
| Back Length (in.) | 32.3 inches |
| Gender | Men's |
| Weight | 2 lbs. 8 oz. |
| Sustainability | Contains recycled materials |
Be the first to write a review!
Adding a review will require a valid email for verification

