How to Choose a Gravel Bike

Keep your options open with the steel-frame Salsa Fargo Apex 1 bike. Compatible with multiple wheel sizes and drivetrain options, it's a rugged bikepacking rig with singletrack adaptability.




Imported.
| Best Use | Gravel Cycling Bikepacking |
|---|---|
| Frame | Triple-butted CroMoly steel |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Firestarter 110 |
| Crankset | Truvativ Stylo 6K DUB, 32T |
| Bottom Bracket | Sram DUB BSA MTB73 |
| Shifters | SRAM Apex 1 |
| Rear Derailleur | SRAM Apex 1 |
| Rear Cogs | SRAM PG-1130, 11-42T, 11-speed |
| Number of Gears | 11 gear(s) |
| Brake Type | Mechanical Disc Brake |
| Brakes | TRP Sypre-C brakes, 160 mm 6-bolt rotors |
| Brake Levers | TRP |
| Rims | WTB ST TCS 2.0 i25 |
| Front Hub | WTB Serra, 15 x 110 mm |
| Rear Hub | WTB Serra, 12 x 148 mm |
| Wheel Size | 29 inches |
| Tires | Teravail Sparwood in black with durable casing |
| Tire Width | 2.2 inches |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Salsa Cowchipper |
| Stem | Salsa Guide |
| Seat Post | Salsa Guide |
| Saddle | WTB Volt Medium Steel |
| Pedals | Not included |
| Headset | Cane Creek 40 Series |
| Chain | SRAM PC-1110 |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| XS | S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 4'11" - 5'3" | 5'3" - 5'9" | 5'8" - 6' | 5'11" - 6'3" | 6'2" and Up |
| Reach | 350 | 364 | 368 | 385 | 409 |
| Stack | 594 | 615 | 643 | 671 | 690 |
| Effective Top Tube | 520 | 540 | 565 | 590 | 620 |
| Seat Tube Center-Top | 355.6 | 406.4 | 457.2 | 508 | 558.8 |
| Standover Height | 690 | 732 | 778 | 821 | 859 |
| Head Tube Length | 90 | 110 | 140 | 170 | 190 |
| Head Tube Angle (degrees) | 68.5 | 69 | 69 | 69 | 69 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 74 | 74 | 73 | 73 | 73 |
| Bottom Bracket Height | 303 | 303 | 303 | 303 | 303 |
| Wheelbase | 1050 - 1067 | 1067 - 1084 | 1083 - 1100 | 1110 - 1127 | 1141 - 1158 |
| Chainstay | 445 - 462 | 445 - 462 | 445 - 462 | 445 - 462 | 445 - 462 |
| Fork Offset | 51 | 51 | 51 | 51 | 51 |
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
500 miles in and seems like an excellent choice. Hope to try it out on the Arkansas High Country Race this fall.
I hate to dog a bike based upon a companies customer service - but Salsa sucks. I have never had a more toxic experience with a customer service team. All I asked them was what the chain-line was on the bike and boy, you would have thought I had asked them to drink bleach or something. If there is another bike manufacturer that you like - go with them. I regret my purchase based upon the people at Salsa.