DT Swiss XR 1700 SPLINE Wheel
Does cross-country mean high-speed, after-work rides and the occasional endurance race to you? The DT Swiss XR 1700 SPLINE wheelset is up to compete day in and out, against yourself or anyone else.
- Swiss precision finish, from competition spokes to the signature DT Swiss wheel build quality
- Snappy, accelerating welded aluminum wheel was developed to meet all cross-country needs
- The 25 mm wide aluminum rim is not only light, but also extremely strong thanks to the welded connection
- Features a reliable DT Swiss 350 hub; rear is equipped with a 36 ratchet SL (super light) system
- DT Pro Lock Squorx nipples contribute to longevity
- The incorporated notch in the end cap simplifies disassembly
- Built with DT Competition® Straightpull spokes
- Includes a 6-bolt adapter
Imported.
View all DT Swiss Mountain Bike Wheels| Best Use | Mountain Biking |
|---|---|
| Wheel Type | Front 29 Boost: Front Wheel Rear 29 Boost XD: Rear Wheel |
| Freehub Standard | Front 29 Boost: Not Applicable Rear 29 Boost XD: SRAM XD |
| Tire Type | Tubeless Ready |
| Hub Brake Design | Center Lock Disc |
| Front Axle | Front 29 Boost: 15 x 110 mm Thru-Axle (Boost) Rear 29 Boost XD: Not Applicable |
| Front Spoke Count | 28 |
| Rear Axle | Front 29 Boost: Not Applicable Rear 29 Boost XD: 12 x 148 mm Thru-Axle (Boost) |
| Wheel Size | 29 inches |
| Internal Rim Width | 25 millimeters |
| Tubeless Compatible | Yes |
| Rim Material | Aluminum |
| Weight | Front 29 Boost: 791 grams Rear 29 Boost XD: 881 grams |
| Kit Includes | Wheel, tubeless tape 27 mm, tubeless valve MTB 32 mm, IS 6-bolt adapter MTB |
Be the first to write a review!
Adding a review will require a valid email for verification
Need help choosing gear?




This item pays for membership!
$69
10% Reward
on this and every eligible full-price item*
+
$30
Bonus Card
valid for 30 days after joining*
=
$99
Value
Keep shopping



