Cannondale Quick 2 Bike
This product is not available. Good news: we have a newer version.
A fitness bike that's equally great for city cruising or getting a workout, the Cannondale Quick 2 bike is a fast, versatile and fun all-rounder that appeals to a wide range of riders.
Shop newer versionKey Details
- Bump-absorbing SAVE micro-suspension, comfy grips and new pressure-relieving saddle provide comfort
- OutFront steering geometry delivers agile handling while positioning the wheel further out in front for more stability, more control and less chance of toe-overlap
- Integrated wheel sensor helps track your activity—like speed, distance and calories burned—registers your bike and reminds you of needed service via the free Cannondale app
- A convenient mount on the stem securely holds any SP Connect–compatible smartphone case, creating a dashboard display for speed, mileage and more with the Cannondale app
- Full rack and fender mounts (rack and fenders not included) let you customize your Quick for the type of riding you're into
- 360° reflective accents increase visibility in low light
- NOTE: Specs and images are subject to change based on component availability
Imported.
- 1 year of free adjustments (see more below)
- In-store bike assembly
- Pickup in store or curbside
- Bike experts available at 170+ bike shops
- 20% off shop services
- Free tubes with purchase of flat tire repair (Co-op Cycles brand tubes only; tube must be installed at time of purchase)
New bikes go through a normal break-in period, after which they should be readjusted. All bicycles sold at REI include free adjustments for one year after purchase date—as many times as you need. Included: derailleur and brake adjustments, lateral wheel truing, hub and headset bearing adjustments, tire inflation and chain lubrication. Not included: replacement or installation of new components or accessories, any other services. Call your local REI Co-op Bike Shop for more information.
| Best Use | Recreational Cycling |
|---|---|
| Frame | SmartForm C3 alloy, SAVE, tapered head tube, StraightShot hidden cable routing, flat mount disc, rack/fender mounts, 360-degree reflectivity |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Full carbon, 12x100mm thru axle, 1-1/4 in. to 1-1/8 in. tapered steerer, flat mount disc, fender mounts, 360-degree reflectivity |
| Crankset | Prowheel, 38T |
| Bottom Bracket | Cartridge square taper |
| Shifters | microSHIFT Advent X, 9-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Advent X |
| Rear Cogs | microSHIFT Advent X, 11-48T, 9-speed |
| Number of Gears | 9 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Tekro hydraulic disc, 160/140mm rotors |
| Brake Levers | Tekro hydraulic disc |
| Rims | Cannondale Disc, double wall, 32h |
| Front Hub | Formula CRX-512, 12x100 |
| Rear Hub | Formula DC-1422 QR |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Schwalbe Lugano, 700 x 32mm, K-Guard, reflective strip |
| Tire Width | 32 millimeters |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Cannondale Riser, 6061 alloy, 18mm rise, 8-degree back, 4-degree up, 640mm |
| Stem | Cannondale 3 with Intellimount, alloy, 31.8mm clamp |
| Seat Post | Cannondale 3, 6061 alloy, 27.2 x 350mm |
| Saddle | Cannondale Quick Ergo Performance |
| Pedals | Cannondale Fitness Reinforced Composite |
| Headset | FSA Sealed Bearing, Integrated, 1-1/4 in. -1-1/8 in. |
| Chain | KMC Z9, 9-speed |
| Weight | 24 lbs. 9.6 oz. |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
Need help choosing gear?
Write a Review
Adding a review will require a valid email for verification
Lightweight, comfortable and fast
Very satisfied with the Quick 2. It's a very fast ride, responds awesome! This is the first Cannondale I've owned, I couldn't be happier. This bike cements its place as one of the go-to urban bikes for riders that appreciate speed, comfort, and efficiency. It's also the lightest in it's class, perfect for fitness and exercising. Had numerous compliments.
Great Hybrid Bicycle!
Really Nice Bicycle! Smooth & fast ride, shifts easy, I always change out the seat for something more comfortable. Love the color and added reflectivity Cannondale adds. Light weight.

