ABUS  Numero 5510C/180/10 Coil Cable Lock
Members get an est. $3.30 in rewards
Featuring a 10 mm high-quality, flexible steel cable and combo lock, the ABUS Numero 5510C/180/10 coil cable lock lets you set your own code so it's easy to remember when you're unlocking your bike.
Size: 180 CM x 10 MM
Quantity
To buy,  sign in as an REI Co-op Member or join now.
Features
  • PVC coating prevents damage to the bicycle's paint
  • Dark-touch function facilitates use in the dark thanks to special imprinting
Imported.
View all ABUS Cable Locks
Technical Specs
Best Use
Recreational Cycling
Lock Style
Cable Lock
Lock Type
Combination Lock
Lock Thickness (mm)
10 millimeters
Material(s)
Steel
Dimensions
0.4 x 70.9 inches
Weight
1 lb. 3 oz.
Reviews
37 reviews with an average rating of 3.4 out of 5 stars
36% 5 of 14 reviewers recommended