How to Choose Insulated Jackets

Wind-resistant and warm, this Arc'teryx hoodie will be your go-to jacket. Wear it solo for chilly hikes or as a mid layer for winter touring. Coreloft™ insulation stays warm even in light weather.
Imported.
View the Arc'teryx Atom Product LineView all Arc'teryx Men's Synthetic Insulation Jackets| Best Use | Hiking |
|---|---|
| Fabric | 20-denier x 20-denier ripstop nylon with durable water repellent (DWR), 45 g/m² |
| Lining Fabric | 20-denier recycled ripstop nylon with FC0 DWR, 40 g/m² |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | Coreloft 60 (60 g/m²) |
| Warmth | Warm |
| Hood | Yes |
| Packable | Yes |
| Back Length | Hip-length |
| Back Length (in.) | Unavailable |
| Gender | Men's |
| Weight | 12.5 ounces |
| Sustainability | Contains materials that meet the bluesign® criteria Contains recycled materials Fair Trade Certified™ Factory |
Adding a review will require a valid email for verification