How to Choose Hybrid Bikes

Sporty and smooth, this Cannondale bike lives up to its name. It features a lightweight SmartForm C3 alloy frame. The Shimano Essa 1 x 8-speed drivetrain offers a sporty, welcoming ride.
Imported.
| Best Use | Recreational Cycling |
|---|---|
| Frame | Quick, SmartForm C3 Alloy, tapered head tube, Straightshot hidden cable routing, post mount disc, rack/fender/Si kickstand mounts |
| Step-Through | No |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Steel, ISO disc mount, 9 x 100 mm QR, 1-1/8 in. steerer, fender mounts |
| Crankset | Shimano Essa, 40T |
| Bottom Bracket | Shimano UN101, square taper |
| Shifters | Shimano Essa, RapidFire, 8-speed |
| Rear Derailleur | Shimano Essa U2000, 8-speed |
| Rear Cogs | Shimano HG400, 11-45T, 8-speed |
| Number of Gears | 8 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano MT200 hydraulic disc, 160/160 mm RT10 Center Lock rotors |
| Brake Levers | Shimano MT-200 hydraulic disc |
| Rims | Cannondale DC 4.0 Disc, double wall with eyelets, 32h |
| Front Hub | Shimano QC300, 9 x 100 mm, Center Lock, QR |
| Rear Hub | Shimano QC300, 9 x 135 mm, Center Lock, QR |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Schwalbe Spicer Plus, 700c x 35 mm |
| Tire Width | 35 millimeters |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Cannondale 3 Riser, 6061 Alloy, 18 mm rise, 8° back, 4° up, 680 mm |
| Stem | Cannondale 3 Intellimount, Alloy, 31.8 mm |
| Seat Post | Cannondale 3, 6061 Alloy, 27.2 x 350 mm (XS-LG), 400 mm (XL-2XL) |
| Saddle | Selle Royal Vaia Moderate |
| Pedals | Cannondale platform |
| Headset | Sealed Bearing, integrated, 1-1/8 in. |
| Chain | KMC X8, 8-speed |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| XS | S | M | L | |
|---|---|---|---|---|
| Height Range | 4'10" - 5'3" | 5'2" - 5'7" | 5'5" - 5'10" | 5'9" - 6'2" |
| Reach | 39.0 | 39.8 | 40.6 | 41.4 |
| Stack | 53.0 | 55.4 | 57.8 | 60.2 |
| Effective Top Tube | 55.2 | 56.7 | 58.3 | 59.8 |
| Seat Tube Center-Top | 35.0 | 40.0 | 45.0 | 50.0 |
| Standover Height | 66.3 | 70.6 | 74.3 | 78.2 |
| Head Tube Length | 11.2 | 13.3 | 15.8 | 18.4 |
| Head Tube Angle (degrees) | 70 | 71 | 71 | 71 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 70.3 | 70.3 | 70.3 | 70.3 |
| Bottom Bracket Height | 28.6 | 28.6 | 28.6 | 28.6 |
| Wheelbase | 104.6 | 105.3 | 106.9 | 108.6 |
| Chainstay | 43.5 | 43.5 | 43.5 | 43.5 |
| Fork Offset | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 |
Measurements are stated in centimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
A little disappointed in fit and finish as far as accessories goes but I guess 800$ really isn’t a lot to pay in world of bikes these days but for what I use it for fitness/recreation as well as fitment it’s 👍🏼with small frame and little adjustment it really fits my body great I actually enjoy long distance rides with little pain this bike really has become one of my favorites in my fleet
Worst customer service experience I’ve had anywhere. Ordered a bike and after two weeks they can’t tell me when they will ship the bike. Can’t tell me if it’s even in stock. They will not cancel my shipment or payment either.