How to Choose Mountain Bikes

Engineered for fun, this Cannondale mountain bike is ideal for trail riding, light commuting and pedaling around town. The alloy frame creates a sporty ride. It has a 1x drivetrain for easy shifting.
Imported.
| Best Use | Mountain Biking |
|---|---|
| Frame | Trail, SmartForm C3 Alloy, 142 x 12 mm, SAVE, 1-1/8 in. headtube, post mount disc, StraightShot internal cable routing, dropper post compatible, KickFlip hidden 18 mm 2-bolt kickstand mount, BSA-73 |
| Mountain Bike Style | Trail |
| Bike Suspension | Front Suspension |
| Fork | SR Suntour XCM, coil, 100 mm travel, 46 mm offset (29 in.), 80 mm travel, 42 mm offset (27.5 in.) |
| Fork Travel | 100 millimeters |
| Crankset | Prowheel, Charm 30T |
| Bottom Bracket | ProWheel, square taper |
| Shifters | microSHIFT Acolyte, trigger-style, 8-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Acolyte, 8-speed |
| Rear Cogs | microSHIFT, 12-42, 8-speed |
| Number of Gears | 8 gear(s) |
| Brake Type | Mechanical Disc Brake |
| Brakes | Tektro M280 mechanical disc, 160/160 mm rotors |
| Brake Levers | Tektro M280 mechanical disc |
| Rims | WTB SX19, 32h |
| Front Hub | Formula DC-51, 15 x 100 mm |
| Rear Hub | Formula DC-1422, 12 x 142 mm |
| Wheel Size | XS: 27.5 inches S: 27.5 inches M: 29 inches L: 29 inches XL: 29 inches |
| Tires | WTB Ranger, 27.5 x 2.25 in. (XS, S) / 29 x 2.25 in. (M, L, XL) |
| Tire Width | 2.25 inches |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | 6061 alloy riser, 31.8 mm, 25 mm rise, 700 mm |
| Stem | 6061 alloy, 31.8 mm, 8° |
| Seat Post | 6061 alloy, 31.6 x 400 mm |
| Saddle | Cannondale Trail |
| Pedals | Plastic ATB pedals |
| Headset | Semi-Integrated, 1-1/8 in. |
| Chain | KMC X8, 8-speed |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| XS | S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 4'6" - 5'2" | 5'1" - 5'4" | 5'4" - 5'8" | 5'7" - 6'0" | 6'0" - 6'3" |
| Reach | 36.5 | 40.2 | 42.5 | 44.7 | 46.9 |
| Stack | 57.3 | 59.1 | 62.3 | 63.2 | 64.1 |
| Effective Top Tube | 53.5 | 57.7 | 60.9 | 63.4 | 65.9 |
| Seat Tube Center-Top | 33 | 38.1 | 43.2 | 47 | 53.3 |
| Standover Height | 67.3 | 71 | 76.8 | 79.5 | 83.9 |
| Head Tube Length | 9.5 | 9.5 | 10.5 | 11.5 | 12.5 |
| Head Tube Angle (degrees) | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 73.5 | 73.5 | 73.5 | 73.5 | 73.5 |
| Bottom Bracket Height | 29.3 | 29.3 | 30.7 | 30.7 | 30.7 |
| Wheelbase | 105.4 | 109.8 | 114 | 116.6 | 119.2 |
| Chainstay | 44 | 44 | 44.5 | 44.5 | 44.5 |
| Fork Offset | 4.2 | 4.2 | 4.6 | 4.6 | 4.6 |
Measurements are stated in centimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
The bike rides very well. Handles trails as well as other more expensive bikes and have yet to have an issue. I’m 175lb and ride it hard. Had to give it four stars because the stock seat is absolutely awful. The family jewels were sore for a week after my first ride, and it wasn’t my first ride on any bike. Been a regular rider for a while. The seat post also feels long for the size. I’m 5’8” and right in the middle of the recommended height range for a size M. But even at the lowest setting the post was still a challenge to get on. If you’re a short king/queen you may want a new seat post. (Stock is 400mm. I went with 350 and am happy) Swapped both the post and seat out with a cheap but comfortable set from Amazon and have been much more comfortable.