How to Choose Hybrid Bikes

Expand your range with the Cannondale Adventure Neo Allroad EQ Low Step-Through electric bike. With a rear rack, fenders and integrated lights, it's equipped for adventure right out of the box.
Imported.
| Best Use | Cycling |
|---|---|
| E-Bike Classification | Class 2: throttle assist or pedal assist up to 20 mph |
| Motor | Bafang G020 hub, 250W |
| Motor Type | Geared Hub |
| Motor Torque (Nm) | 45 Newton meters |
| Battery Type | Lithium Ion |
| Battery Capacity (Wh) | 418 watt hours |
| Battery Removable | Yes |
| Charge Time (hrs) | 6 hours |
| Pedal Assist Range | 48 miles |
| Frame | SmartForm C3 alloy frame with low step-through, removable down tube battery, semi-internal cable routing, tapered 1-1/8 to 1-1/2 in. head tube, post mount disc, water bottle/head tube rack mounts |
| Step-Through | Yes |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | SmartForm C3 alloy blades, 1-1/8 in. steerer, disc mount, mid-blade rack/fender mounts, crown accessory mount, 50 mm offset |
| Crankset | Prowheel, 38T |
| Bottom Bracket | Bafang SR PA14.32.S sensor |
| Shifters | microSHIFT TS38-7 thumb tap, 7-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT RD-M21L |
| Rear Cogs | microSHIFT, 14-34T, 7-speed |
| Number of Gears | 7 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Tektro HD-T275 hydraulic disc, 180/180 mm rotors |
| Brake Levers | Tektro hydraulic, alloy |
| Rims | Double-wall alloy, 36 hole, disc-specific |
| Front Hub | Quick release |
| Rear Hub | Bafang G020 hub |
| Wheel Size | 27.5 inches |
| Tires | Kenda Booster |
| Tire Width | 2.6 |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Cannondale Riser: 6061 alloy, 25 mm rise, 8 deg. sweep, 6 deg. rise, 740 mm |
| Stem | Cannondale alloy, 31.8 mm, 7 deg. |
| Seat Post | 6061 alloy, 30.9 x 350 mm |
| Saddle | Cannondale Allroad Comfort |
| Pedals | Cannondale Flat |
| Headset | Semi-integrated, 1-1/8 in. with reducer |
| Chain | KMC Z7, 7-speed |
| Weight | 52 pounds |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
| S | M | |
|---|---|---|
| Height Range | 5'0'' - 5'7'' | 5'5'' - 5'10'' |
| Reach | 35.7 | 38.3 |
| Stack | 64.8 | 66.2 |
| Effective Top Tube | 55.5 | 58.5 |
| Seat Tube Center-Top | 38 | 44 |
| Standover Height | 43.5 | 43.5 |
| Head Tube Length | 16.5 | 18 |
| Head Tube Angle (degrees) | 67 | 67 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 73 | 73 |
| Bottom Bracket Height | 30 | 30 |
| Wheelbase | 114.3 | 117.4 |
| Chainstay | 49 | 49 |
Measurements are stated in centimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
I bought this bike about three months ago and have used it daily as my primary source of transportation since then. It’s extremely comfortable, reliable, the motor is plenty strong, the battery last me around 70 miles per charge. It isn’t a perfect bike. The built in headlight leaves a lot to be desired. And if you try to crank the motor way up to a high setting very quickly the bike seems to get confused and shut off, but that seems like it might be a built in safety feature. Despite its minor flaws here and there, it’s still easily the best bike I have ever owned.
Brought my neo electric bike in because it power three times was told they could not duplicate the problem to just pick it up until it happened again last time I was 25 miles from camp and could not just ride back lucky I pulled out the battery and reinstalled it and the bike started working again looks like I am going to return the bike and get a different brand as no I am not going to go through this again thought this company was a good name and brand took two years to save to buy these bikes bought two it was my girlfriend bike that broke I expected to much for some company like REI to take care of me I was wrong
I loved this bike at first. However it quickly went to cr*p. It would randomly quit pedal assist and with the 65lb bike it wasn't easy getting along the trail. I took it to REI and it has been there a month still waiting on parts.... Going to trade it in
Bought this bike about 4 months ago and have put in 350+ miles on it. For the price, this is a great class 2 e-bike. I have had no issues so far and It helped me get into biking shape.
We actually love our Cannondale adventure Neos. It is the perfect around town Ebike super happy with it. Thank you!
Great all around bike. We love this bike for our family.