How to Choose Insulated Jackets

Hit the trails with this insulated The North Face jacket. Thanks to ThermoBall™ recycled insulation, it keeps kids warm outdoors. It's finished with a hood, raglan sleeves and zippered pockets.
Imported.
View all The North Face Kids' Synthetic Insulation Jackets| Best Use | Multisport |
|---|---|
| Fabric | 44 g/m² 100% recycled ripstop polyester |
| Lining Fabric | 52 g/m² 100% recycled ripstop polyester |
| Insulated | Yes |
| Insulation Type | Synthetic |
| Insulation | 11 g/ft² ThermoBall 100% postconsumer recycled polyester |
| Warmth | Warm |
| Hood | Yes |
| Packable | Yes |
| Back Length (in.) | 24.25 inches |
| Gender | Kids' |
| Weight | Unavailable |
Adding a review will require a valid email for verification
Bought 3 winters ago. Our youngest son wears his nearly daily!!!!! They clean well, are comfortable and warm. WISH THEY HAD BRIGHT COLORS LIKE ORANGE & YELLOW as our kids play in nature.
My granddaughter, Eloise just moved from Hawaii to Kansas, this will be her first ever winter. She is so excited to get out in the snow in her first (and many more to come) TNF puffy coat!
I don't know if it's because the jacket is sold as unisex and not girls' this year but this runs BIG. I purchased this same jacket in a girls' small last year and the medium in this year's version is huge. The tag also says 'teen' for a medium (10). We definitely could have gone with a size small again this year and I'm certain even that would have been too big compared to the North Face small from last year. That size is sold out so we won't know. Be warned on sizing!
Not this year! The quality is poor, and the arms on the jackets are excessively long. My children looked like they were in oversized trash bags! I am extremely disappointed, and will be returning!
I purchased these because I like the quality of NorthFace! I especially liked the fact that these Thermoball jackets have the NorthFace embroidered on them not embossed
The arms are long like the comments say and I hate the shines look instead of the matte my grandson is autistic and this is a thin warm coat so yes I will buy agin
The coat is super cute!!! My daughter is 11 years old and it keeps her warm for cooler days. This color is absolutely fabulous!!!
I bought two for my daughter. She likes it very much . Warmer . Good quality. Easy to carry to school . She is happy to own it .
So cool looking! My son loves it and has gotten many compliments already. It is lightweight but warm. Perfect for a teen.