How to Choose a Gravel Bike

Explore further. Ride freer. An amazingly capable, versatile gravel road bike, the Cannondale Topstone 3 is built for chasing horizons, exploring routes less traveled or accelerating your commute.
Imported.
| Best Use | Gravel Cycling |
|---|---|
| Frame | Topstone SmartForm C2 alloy, 12x142 thru-axle, tapered head tube, BSA threaded BBm flat mount disc, StraightShot internal cable routing, multiple gear/bottle mounts |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Topstone Carbon, 1-1/8" to 1.5" steerer, 55 mm OutFront offset, flat mount disc, internal routing, 12x100 thru-axle, triple bottle/gear mounts, fender mounts |
| Crankset | Prowheel Charm, 40T |
| Bottom Bracket | FSA cartridge, square taper |
| Shifters | microSHIFT Sword, 10-speed |
| Rear Derailleur | microSHIFT Sword |
| Rear Cogs | microSHIFT, 11-48, 10-speed |
| Number of Gears | 10 gear(s) |
| Brake Type | Mechanical Disc Brake |
| Brakes | Promax Decoder R mechanical disc, 160/160 mm centerlock rotors |
| Brake Levers | microSHIFT Sword, 10-speed |
| Rims | GXD 1.0, 28h, 23 mm internal width |
| Front Hub | Shimano TC500, 12x100 mm centerlock |
| Rear Hub | Shimano TC500, 12x142 mm centerlock |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | WTB Riddler TCS Light, 700x37c, tubeless ready |
| Tire Width | 37 millimeters |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Cannondale 3, butted 6061 alloy, 16 deg flare drop |
| Stem | Cannondale 3, 6061 alloy, 31.8, 7 deg |
| Seat Post | Cannondale 3, 6061 alloy, 27.2x350 mm |
| Saddle | Selle Royal SRX Open |
| Pedals | Not included |
| Headset | Integrated, 1-1/8" - 1.5" |
| Chain | KMC X10, 10-speed |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| XS | S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 4'10" - 5'5" | 5'3" - 5'9" | 5'7" - 6'1" | 5'10" - 6'4" | 6'0" - 6'8" |
| Reach | 36.8 | 37.7 | 38.5 | 39.4 | 40.2 |
| Stack | 51.8 | 54.9 | 57.9 | 61.0 | 64.0 |
| Effective Top Tube | 53.3 | 54.4 | 55.7 | 57.2 | 58.7 |
| Seat Tube Center-Top | 41.0 | 45.8 | 50.5 | 55.3 | 60.0 |
| Standover Height | 70.3 | 74.4 | 78.4 | 82.4 | 86.4 |
| Head Tube Length | 8.6 | 11.5 | 14.7 | 18.0 | 21.2 |
| Head Tube Angle (degrees) | 70.0 | 71.0 | 71.0 | 71.0 | 71.0 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 71.8 | 71.8 | 71.8 | 71.8 | 71.8 |
| Bottom Bracket Height | 28.0 | 28.4 | 28.4 | 28.4 | 28.0 |
| Wheelbase | 101.6 | 102.7 | 104.5 | 106.5 | 108.3 |
| Chainstay | 43.5 | 43.5 | 43.5 | 43.5 | 43.5 |
| Fork Offset | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 | 5.5 |
Measurements are stated in centimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
Cannondale is known for quality bike frames. This frame is excellent quality; a road frame feel but with a more upright ride. This combo is great for the gravel trails with versatility for streets. Plus, as a 46 year old looking to keep control of maneuverability and keep comfort in the shoulders and upper back with spinal extension in longer rides, this works very well. So happy and grateful with the support from REI's sales team, Michael to the bike mechanic for the guidance and help from the test ride to purchase.