Salsa Rangefinder Deore 11-Speed 27.5+ Bike
This product is not available.
Get out and explore your local trail system with the Salsa Rangefinder Deore 11-speed 27.5+ bike. This confidence-building hardtail opens up singletrack, doubletrack and bikepacking adventures.
Shop similar productsKey Details
- Rangefinder geometry and specs offer a perfect introduction to mountain biking, from singletrack and doubletrack adventures to bikepacking
- Lightweight and durable 6061-T6 alloy frame features a geometry that grants confidence to newer mountain bikers
- Internally cable routing for shifter, rear brake and dropper post keeps things clean
- 120 mm suspension fork absorbs bumps and hits for a smooth ride
- TranzX dropper post gets your saddle quickly out of the way for descents—and back up for the climbs
- 1x Shimano Deore 11-speed drivetrain keeps shifting simple with plenty of gear range
- Hydraulic disc brakes offer confident stopping power
- Spec'd with 27.5 x 2.8 in. tires for a plush ride; also compatible with 29 in. wheels (not included)
- Carry what you need with an integrated top tube bag mount, 2 bottle cage mounts in the frame (M, L, and XL sizes), an accessory mount under the down tube, and rear rack mounts
- Top tube bag, rear rack and other accessories not included
- Pedals not included
- NOTE: Specs and images are subject to change based on component availability
Imported.
- 1 year of free adjustments (see more below)
- In-store bike assembly
- Pickup in store or curbside
- Bike experts available at 170+ bike shops
- 20% off shop services
- Free tubes with purchase of flat tire repair (Co-op Cycles brand tubes only; tube must be installed at time of purchase)
New bikes go through a normal break-in period, after which they should be readjusted. All bicycles sold at REI include free adjustments for one year after purchase date—as many times as you need. Included: derailleur and brake adjustments, lateral wheel truing, hub and headset bearing adjustments, tire inflation and chain lubrication. Not included: replacement or installation of new components or accessories, any other services. Call your local REI Co-op Bike Shop for more information.
| Best Use | Mountain Biking |
|---|---|
| Mountain Bike Style | All-mountain |
| Frame | Rangefinder aluminum |
| Bike Suspension | Front Suspension |
| Fork | SR Suntour XCR34 Boost, Air, LOR, DS, 120 mm OR RST Aerial 110-15, Air, TNL, 120 mm |
| Fork Travel | 120 millimeters |
| Crankset | FSA Alpha Drive, 30T |
| Bottom Bracket | FSA 73 mm BSA |
| Shifters | Shimano Deore M5100 |
| Rear Derailleur | Shimano Deore M5100 SGS |
| Rear Cogs | Shimano Deore M5100 11-51T, 11-speed |
| Number of Gears | 11 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | Shimano MT200 OR Promax DSK-925 |
| Brake Levers | Shimano MT200 OR Promax DSK-925 |
| Rims | WTB ST i40 32 h 27.5" rim |
| Front Hub | Shimano MT400 Center Lock 15 x 110 mm thru axle |
| Rear Hub | Shimano MT201 Center Lock 10 x 141 mm quick-release |
| Wheel Size | 27.5+ inches |
| Tires | Maxxis Rekon 27.5 x 2.8 in., EXO Wire Bead |
| Tire Width | 2.8 inches |
| Handlebar Shape | Flat Bar |
| Handlebar | XS & S: Salsa Salt Flat 31.8 mm, 750 mm width; M-XL: Salsa Rustler 31.8 mm, 800 mm width |
| Stem | Salsa Guide 31.8 mm, 60 mm |
| Seat Post | TranzX YSP18PLQ; XS & S: 100 x 361 mm; M-XL: 130 x 425 mm |
| Saddle | WTB Volt Medium, Steel, 142 x 265 mm |
| Pedals | Not included |
| Headset | FSA Orbit NO.57B 1.5 ZS |
| Chain | Shimano HG601 |
| Weight | 31 lbs. 11 oz. |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Unisex |
| Dropper Post | Yes |
| XS | S | M | L | XL | |
|---|---|---|---|---|---|
| Height Range | 5'2" - 5'6" | 5'3" - 5'9" | 5'8" - 6' | 5'11" - 6'3" | 6'2" and up |
| Reach | 395 | 416 | 739 | 465 | 489 |
| Stack | 605.6 | 610.2 | 614.9 | 624.2 | 633.4 |
| Effective Top Tube | 568.2 | 590.5 | 614.8 | 643.5 | 670.1 |
| Seat Tube Center-Top | 355 | 381 | 431 | 470 | 508 |
| Standover Height | 678.6 | 698.3 | 737.2 | 769.1 | 798.7 |
| Head Tube Length | 95 | 100 | 105 | 115 | 125 |
| Head Tube Angle (degrees) | 68 | 68 | 68 | 68 | 68 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 74 | 74 | 74 | 74 | 74 |
| Wheelbase | 1,100.6 | 1,123.4 | 1,148.3 | 1,178 | 1,205.8 |
| Chainstay | 439 | 439 | 439 | 439 | 439 |
| Fork Offset | 46 | 46 | 46 | 46 | 46 |
Sizing Notes
Measurements are stated in millimeters unless otherwise indicated.
How we measure bikes
- Standover Height Standover Height is a measurement from the ground to the top of the top tube, measured at the midpoint of the top tube.
- Reach Reach is the horizontal distance from the center of the cranks to the center of the head tube, measured at head tube level.
- Stack Stack is the vertical distance from the center of the cranks to the center of the head tube, measured to the top of the head tube.
- Effective Top Tube Effective top tube is the distance from the center of the head tube to the center of the seat tube/seat post, measured parallel to the ground.
- Seat Tube Center to Top Seat Tube length is the measurement of the seat tube, from the center of the cranks to the top of the seat tube.
- Head Tube Length Head Tube Length is measured from the bottom to the top of the head tube.
- Head Tube Angle Head Tube Angle is the acute angle between the head tube and the ground (measured towards the rear of the bike)
- Seat Tube Angle Seat Tube Angle is the acute angle between the seat tube and the ground (measured towards the rear of the bike).
- Bottom Bracket Height Bottom Bracket Height is a measurement taken vertically from the ground up to the center of the cranks.
- Wheelbase Wheelbase is the measurement from the center of the front axle to the center of the rear axle.
- Chainstay Length Chainstay Length is the measurement from the center of the cranks to the center of the rear axle.
- Fork Offset Fork Offset, or rake, is the distance from the front axle to a line drawn parallel to the center of the head tube or steering axis.
Be the first to write a review!
Adding a review will require a valid email for verification

