How to Choose a Gravel Bike

Experience charge-any-line handling, serious traction and huge tire clearance for wide, muddy tires when you ride the women's Cannondale SuperX Force 1 bike—a capable rig for the 'cross and beyond.
Imported.
| Best Use | Cyclocross |
|---|---|
| Frame | BallisTec Carbon, 30-83 Ai, internal cable routing, flat mount disc, 12 x 142 thru-axle |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | 1-1/8 in. to 1-1/2 in. steerer, internal cable routing, 12 x 100 mm thru-axle, 55 mm OutFront offset |
| Crankset | HollowGram, BB30a with OPI SpideRing, 40T |
| Bottom Bracket | Cannondale Alloy PressFit30 |
| Shifters | SRAM Force 1, 11-speed |
| Rear Derailleur | SRAM Force 1, long cage |
| Rear Cogs | SRAM PG-1130 11-speed, 11-36T |
| Number of Gears | 11 gear(s) |
| Brake Type | Hydraulic Disc Brake |
| Brakes | SRAM Force 1 HRD, 160/160 mm Centerlock rotors |
| Brake Levers | SRAM Force |
| Rims | CX 1.0 TR, 28h front, 28h rear |
| Front Hub | Formula CL-712, 12x100 centerlock |
| Rear Hub | RXC-142S, 12x142 centerlock |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Vittoria Terreno Mix TNT, 700c x 33 mm, tubeless ready |
| Tire Width | 33 millimeters |
| Handlebar Shape | Drop Bar |
| Handlebar | Cannondale 2, 7050 alloy, compact |
| Stem | Cannondale 2, 6061 alloy, 31.8 mm, 7 deg. |
| Seat Post | Cannondale 2, UD Carbon, 25.4 x 350 mm |
| Saddle | Fabric Scoop Flat Elite, chromoly rails |
| Pedals | Not included |
| Headset | SuperX, 1-1/2 in. lower to 1-1/8 in. upper with reducer, 25 mm alloy top cap |
| Chain | SRAM PC-1130, 11-speed |
| Weight | 18 pounds |
| Bike Weight | Bike weight is based on median size, as sold, or the average of two median sizes. |
| Gender | Women's |
| 46 CM | 51 CM | 54 CM | |
|---|---|---|---|
| Height Range | 5'0" - 5'4" | 5'3" - 5'7" | 5'5" - 5'9" |
| Reach | 36.5 | 37.1 | 37.8 |
| Stack | 51.5 | 53.5 | 55.5 |
| Effective Top Tube | 50.7 | 52.4 | 53.7 |
| Seat Tube Center-Top | 44.9 | 48.8 | 52.4 |
| Standover Height | 74.3 | 77.3 | 80.2 |
| Head Tube Length | 9.3 | 11.0 | 13.2 |
| Head Tube Angle (degrees) | 70.0 | 71.0 | 71.0 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 74.6 | 74 | 74 |
| Bottom Bracket Height | 7.0 | 7.0 | 6.9 |
| Wheelbase | 100.2 | 100.5 | 102.0 |
| Chainstay | 42.2 | 42.2 | 42.2 |
| Fork Offset | 5.5 | 5.5 | 5.5 |
Measurements are stated in centimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification