How to Choose Hybrid Bikes

Your fast track to fitness, this Cannondale bike is light and sporty. It has a light SmartForm C3 Alloy frame and powerful V-brakes. A Shimano 2 x 7-speed drivetrain offers a friendly gear range.
Imported.
| Best Use | Cycling |
|---|---|
| Frame | Quick, SmartForm C3 Alloy, tapered head tube, Straightshot hidden cable routing, V-brake mounts, rack/fender/Si kickstand mounts |
| Step-Through | Yes |
| Bike Suspension | No Suspension |
| Fork | Steel, V-brake, 100 x 9 mm QR, 1-1/8 in. steerer, fender mounts |
| Crankset | Shimano TY-501, 46/31 |
| Bottom Bracket | Shimano UN101, square taper |
| Shifters | Shimano EZ-fire Shift-Brake, RapidFire, 7-speed |
| Front Derailleur | Shimano TY-606, clamp, dual-pull |
| Rear Derailleur | Shimano Acera, 7-speed |
| Rear Cogs | Shimano HG200, 12-32, 7-speed |
| Number of Gears | 14 gear(s) |
| Brake Type | Rim |
| Brakes | V-Brake |
| Brake Levers | Shimano EZ-fire Shift-Brake |
| Rims | Cannondale C3 rim brake, double wall with eyelet, 32h |
| Front Hub | 9 x 100 mm, QR |
| Rear Hub | 9 x 135 mm, QR |
| Wheel Size | 700c |
| Tires | Schwalbe Spicer Plus, 700c x 35 mm |
| Tire Width | 35 millimeters |
| Handlebar Shape | Riser Bar |
| Handlebar | Cannondale 3 Riser, 6061 alloy, 18 mm rise, 8° back, 4° up, 680 mm |
| Stem | 6062 alloy, 31.8 mm, 8° |
| Seat Post | Cannondale 3, 6061 alloy, 27.2 x 350 mm (XS-LG), 400 mm (XL-2XL) |
| Saddle | Cannondale Active |
| Pedals | Cannondale Active Flat |
| Headset | Sealed bearing, integrated, 1-1/8 in. |
| Chain | KMC Z7, 7-speed |
| Weight | Unavailable |
| Gender | Unisex |
| XS | S | M | |
|---|---|---|---|
| Height Range | 4'10" - 5'3" | 5'2" - 5'7" | 5'5" - 5'10" |
| Reach | 39 | 39.8 | 40.6 |
| Stack | 53 | 55.4 | 57.8 |
| Effective Top Tube | 55.2 | 56.7 | 58.3 |
| Seat Tube Center-Top | 35 | 40 | 45 |
| Standover Height | 61 | 61.6 | 62.2 |
| Head Tube Length | 11.2 | 13.3 | 15.8 |
| Head Tube Angle (degrees) | 70 | 71 | 71 |
| Seat Tube Angle (degrees) | 73 | 73 | 73 |
| Bottom Bracket Height | 28.6 | 28.6 | 28.6 |
| Wheelbase | 104.6 | 105.3 | 107 |
| Chainstay | 43.5 | 43.5 | 43.5 |
| Fork Offset | 5.5 | 5.5 | 5.5 |
Measurements are stated in centimeters unless otherwise indicated.
Adding a review will require a valid email for verification
Good beginner bike, only complaint is not having disc brakes but other than that it’s been solid